| Csicsa0324 a întrebat:

Buna TPU.
Intreabre ma este urmatorea.
Daca un minor trece peste granita [sa zicem in Ungaria] cu un adult, cine are cazier, si revine in tara cu altcineva se poate intampla ceva? Este posibil acest lucru?
Multumesc pentru raspuns.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este posibil sa treaca cu un insotitor major si sa se intoarca cu altul, fara nici o problema.
Nu poate trece cu un insotitor major care are cazier pentru anumite infractiuni, conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2)Organele poliţiei de frontieră vor întrerupe, de asemenea, călătoria minorului, chiar dacă sunt îndeplinite condiţiile prevăzute la art. 30, în următoarele situaţii:
b) însoţitorul a săvârşit anterior una dintre infracţiunile următoare:
1. omor;
2. infracţiuni contra libertăţii şi integrităţii sexuale;
3. infracţiuni privitoare la traficul şi exploatarea persoanelor vulnerabile;
4. lipsire de libertate în mod ilegal;
5. infracţiuni privind traficul de droguri sau precursori;
6. trafic de ţesuturi sau organe umane;
7. infracţiuni de terorism;"

| Csicsa0324 explică (pentru Ioandelasal):

Dar la revenire mai este nevoie de cazierul anteriir sau unul nou? Sau deloc? Presupun ca au inregistrat ei acolo in baza de date.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Csicsa0324):

Cazierul este necesae doar pentru iesirea din Romania.

3 răspunsuri:
| Csicsa0324 explică:

La revenire este nevoie de un nou cazier pentru acel insotitor sau de cel anterior? Sau de nicunul? Presupun ca au ei inregistrat acolo in data de baze tot.