Întrebare recomandată | MikeyRyder a întrebat:

Buna TPU Locuiesc intr-o curte comuna si casa vecinului imi pune imi pericol propietatea P.S Vecinul nu mai locuieste in casa aceea Ce pot face?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui doua lucruri esentiale: ce proprietate ai si in ce mod ti-o pune in pericol casa vecinului. Revino si o sa-ti dau un raspuns concret.

| Zenithf a răspuns:

Nu politia, ci directia de urbanistica trebuie sesizata, sau politia comunitara (politia primariei). Acestia trebuie sa trimita pe cineva care sa constate situatia si sa dea o recomandare directiei urbanistice, care va lua decizia necesara: demolare, reparatii, consolidare sau ce alta operatie este necesara.

| MaTrIx8378 a răspuns:

Fai reclamatie, altceva ce poti sa ii faci?

Răspuns utilizator avertizat
| wj a răspuns:

Ba da, are ce face, dar depinde de cum ii pune in pericol. Daca e vorba de daramare, surpare, etc., te poti adresa Primariei, dar mai sigur Inspectoratului de Stat in Constructii sa le adresezi o reclamatie.

| alexandruth a răspuns:

Atata timp cat proprietatea aceea e detinuta de cineva, nu ai ce face...

| aiCEVAcuMINE a răspuns:

O reclamatie la politia comunei

| AnonymMan a răspuns:

Adica la ce te referi ca iti pune in pericol propiretatea in ce mod specifica mai multe chestii ca sa poata TPU sa iti raspunda si ei deci revino cu alta intrebare

| Ioanaksb a răspuns:

Incearca sa il contactezi si sa ii spui care este problema. Daca nu poti incearca sa previi daramarea acoperisului.

| sqrtnoshoot a răspuns:

Nu poti face absolut nimic.e proprietatea omului, te poate da in judecata daca actionezi cumva (exceptand atentionarea politiei)

| MikeyRyder explică:

Propietatea este comuna adica curte comuna cu mai multi big grin

| MikeyRyder explică:

Daca se darama acoperisul vecinului se darama si acoperisul nostru pentru ca casele sunt lipite una de alta si casa e in curs de daramare