| CopilConifer a întrebat:

locuiesc intr-un camin studentesc, zilele acestea am avut o mini "altercatie" cu un baiat nou venit deoarece dadea muzica foarte tare in mijlocul noptii. Tin sa mentionez ca acesta are un minor handicap mintal (nu stiu exact ce si cat de grav e). Ideea este ca m-a amenintat ca daca ma prinde in afara incintei scolii ma va bate, iar faptul ca e de etnie rroma nu ajuta cazului deoarece stim cu totii instinctul lor de satra. Intrebarea mea este, pot depune o plangere la politie daca inca nu am fost agresat? Si cam care ar fi pedeapsa primita in acest caz? Multumesc! Ofer funda!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere penala pentru amenintare, bineinteles daca ai probe sa dovedesti amenintarea.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Este obligatoriu ca plangerea sa fie facuta in maximum 3 luni.

| Donsavas a răspuns:

De unde stii tu ca are un handicap mintal? Esti doctorul lui sau intr adevăr are si o poti dovedi?
Da,pentru amenințare il poti da la politie, daca iti este teama de el si data viitoare vorbește cu cei din camin sa medieze situația intre voi. Ideea este să conviețuiti, nu sa va certați si nu l discrimina pentru că e de etnie rroma.
E ca si cand el peste ani ar primi cetățenia americană si te ar discrimina pe tine pentru ca esti roman. Nu contează sub ce formă e discriminarea, căci discriminarea tot un atac la persoana Este, o jignire.