| Maria20 a întrebat:

Buna TPU , m-a prins politia cu numere rosii expirate , acum intrebarea mea este care-s consecintele?(amenda , permis luat , inchisoare etc). Tin sa spun ca amenda nu mi-au dat , doar mi-au luat permisul , mi-au facut proces verbal si mi-au dat o dovada fara drept de circulatie. N-am alte antecedente ... la ce sa ma astept? Cam cat timp imi retine permisul(nu-i specificat pe dovada)
Mersi anticipat.Dau funda !

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este infractiune, prevazuta si pedepsita de OUG 195/2002(Codul rutier) citez:
"ART.85.(1) Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neinmatriculat sau neinregistrat, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 3 ani."
Conform art.114 permisul iti va fi anulat.

2 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu stiu cum ai luat permisul fara a sti citeva chestii elementare in legislatia rutiera.Eu continui sa cred ca nu-l ai si ca n-ai dat niciodata de permis.Eu eram in pe drum cu masina, am oprit sa mincam ceva si m-am uitat intimplator in permis.Imi era expirat de o zi.Am inghetat pe marginea drumului si am chemat un coleg sa-mi ia masina.

| crynys a răspuns:

Adica tu nu stii pe cat timp ti au luat permisul? Nu stii sa citesti? Ca scrie in dovada aia cate luni nu mai ai permisul ala luat la Pitesti. Iar pentru ce te-a prins iti fac dosar penal o sa ai cazier probabilo o sa iti iei o amenda penala cu putin noroc nu faci puscarie. Daca luai permisul pe "bune" stiai toate astea