| AndreeaAllyy a întrebat:

Mi-a expirat buletinul de ceva timp și am văzut ca termenul in care poți sa-l schimbi este de 180 de zile. Cum se procedează? Unde trebuie sa ma duc și ce trebuie sa fac? Trebuie sa ma duc acolo unde l-am făcut la 14 ani? Dacă am 18 ani, mai trebuie sa meargă un părinte cu mine? Zilele astea trebuie sa ma duc la doctor, merge așa cu buletinul dacă este expirat? Va rog explicați-mi, nu știu nimic habar nu am unde trebuie sa ma duc și ce trebuie sa fac ca sa îl schimb. Eu nu am stat in România și nu știu cum se procedează aici. Mulțumesc happy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perioada de 180 de zile se refera la faptul ca poti preschimba cartea de identitate cu cel mult 180 INAINTE de expirarea valabilitatii.
Prin acte normative adoptate in cadrul starii de urgenta si de alerta s-a prelungit valabilitatea cartilor de identitate ce expirau in aceasta perioada cu maximum 90 de zile de la data incetarii starii de urgenta, apoi si a celei de alerta.
Daca nu detii proprietatea locuintei de domiciliu atunci trebuie sa mergi cu un parinte, care este proprietar, sa semneze de luarea in spatiu. Parintele stie unde este SPCLEP de care apartii sau intrebi pe unul care stie.
Trebuie sa ai certificatul de nastere (original si copie) si actuala carte de identitate iar parintele originalul si copia actului de proprietate al locuintei si cartea de identitate (original si copie).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci la evidenta populatiei si intrebi acolo.