| Gabi_Sfetcu_1986 a întrebat:

mi-am cumparat de pe olx o pereche de nike air max la 150 lei! a doua zi mi-a venit coletul, l.am desfacut si nu avea talpa laughing) daca va vine sa credeti. talpa era complet desfacuta, adidasii erau sgariati. mazgaliti cu marcarul si murdari rauu! i-am trimis inapoi si au zis ca o sa imi aduc. nu mai adus. mau mintit ca nu au primit coletul da ei de fapt il primisera ( mi-a spus posta romana printr-o plangere facuta de mine, ca eu credeam ca s-a pierdut coletul) dupa aia i-am sunat din nou si mau intrebat ce marime, le-am spus 39. da nu aveau, au spus ca ma suna saptamana viitoare. nu mai sunat! si nici nu vor sa imi dea banii inapoi! ce pot face ca sa imi recuperez bani? pot suna la politie?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu suni la politie ci depui o plangere penala pentru inselaciune.
Inainte de a depune plangerea penala ar fi bine sa le scrii celor in cauza si sa le spui ca daca nu primesti marfa sau nu-ti restituie banii, in maximum 10 zile, atunci le vei face plangere penala.

| Gabi_Sfetcu_1986 explică (pentru Ioandelasal):

Da o sa pod sa duc cazul asta pana la capat? politia ma va ajuta macar?

| Gabi_Sfetcu_1986 explică (pentru Ioandelasal):

Da o sa pod sa duc cazul asta pana la capat? politia ma va ajuta macar?
ei tot imi spun ca politica olx-ului este de a nu returna banii inapoi, ceea ce eu nu cred!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gabi_Sfetcu_1986):

Nu poate exista o asemenea politica, daca ei sunt vinovati.
In orice caz nu sunt familiarizat cu activitatea site-ului, eu cred ca acesta face doar oficiul de a pune in legatura un vanzator cu un cumparator si vanzatorul este de vina daca nu trimite marfa conform cu ce a afisat pe site. Nu stiu daca site-ul are raspundere pentru conformitatea marfii sau pentru faptul ca o parte nu-si respecta obligatiile.

| Gabi_Sfetcu_1986 explică (pentru Ioandelasal):

Ok.mersii mult de ajutor!