| zydrox a întrebat:

nu stiu daca am postat in categoria corecta...dar vreau sa va explic situatia mea actuala, e nasoala de tot.
Am 19 ani, am lucrat 2 luni de zile la un bar, iar astazi m-a sunat sefu si mi-a spus ca sunt concediat.
Motivul concedierii este unul foarte penibil dar ma rog..cred ca avea destule datorii si vroia sa scape de una, asta fiind salarul meu.
Spun asta pentru ca tipul asta mai are inca 3 baruri pe langa cel la care lucram eu, deci sunt multe responsabilitati.
Ce vreau eu sa stiu?
Daca am lucrat 2 luni de zile cu contract facut fulltime, pot beneficia de ajutorul de somaj? cum procedez ca sa intru in posesia lui? cate luni voi primi bani de somaj?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai mai lucrat si in alta parte nu poti beneficia de somaj, deoarece n-ai stagiul de cotizare prevazut de L.76/2002, citez:
"ART.34.(1) Şomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
  a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
  b) nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
  c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
   d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă în a căror rază teritorială îşi au domiciliul sau, după caz, reşedinţa, dacă au avut ultimul loc de muncă ori au realizat venituri în acea localitate."