| MĂriuacc8o4 a întrebat:

Bună TPU...o să las povestea mea mai jos... poate mă ajutați cu ceva sfaturi.
Am abandonat scoala din motive personale, la şfârşitul sem 1 am început să nu mă mai duc, acum e sem 2, am decis să nu mai merg am fost (clasa 11 a Profesională)
Iar diriga a zis că trimite poliția la mine acasă, nu stiu ce sa mai fac eu nu vreau să mai merg din motive personale...
-O să am probleme cu legea? Dacă da, ce o să se întample? O să fiu judecată sau ceva de genu asta?
Multumesc pentru eventualele raspunsuri, orice sfat ajută, o sa fiu recunoscătoare, pupici.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu tu o sa ai probleme cu legea ci parintii tai.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 162
  (1) Potrivit prevederilor legale, părintele sau reprezentantul legal are obligaţia de a asigura frecvenţa şcolară a elevului în învăţământul obligatoriu şi de a lua măsuri pentru şcolarizarea elevului până la finalizarea studiilor.
  (2) Părintele sau reprezentantul legal care nu asigură şcolarizarea elevului în perioada învăţământului obligatoriu este sancţionat, conform legislaţiei în vigoare, cu amendă cuprinsă între 100 lei şi 1.000 lei ori este obligat să presteze muncă în folosul comunităţii.
  (3) Constatarea contravenţiei şi aplicarea amenzilor contravenţionale prevăzute la alin. (2) se realizează de către persoanele împuternicite de primar în acest scop, la sesizarea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ."

| Violleta2022 a răspuns:

Si ce motive personale ai tu?