| Jurisprudenta a întrebat:

O speță pentru cine s-a mai întîlnit cu astfel de situații.
Relație extraconjugală, 18 ani, copil apărut acum 5 ani. Fără "tată" în certificatul de naștere.
Vreau să acționez în instanță o procedură de recunoaștere a paternității pentru ca nu reușim să ne înțelegem amiabil pe această temă.
1. Dacă se adeverește paternitatea, copilul va purta obligatoriu numele meu?
2. Dacă se dovedește contrariul, poate fi vorba de înșelăciune sau ceva penal? Am virat bani lunar pentru copil, deși suntem încă într-o relație de același gen (extraconjugală)

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Chiar daca tu esti tatal copilul poate purta numele de familie al mamei, depinde cum va intelegeti si, daca nu va intelegeti, cum va stabili instanta de judecata.
2.Nu este nimic penal (si inselaciunea este infractiune), tu ai platit de bunavoie pentru copil.
In schimb, daca nu esti tatal, ai putea obtine restituirea sumei platite pe cale amiabila sau printr-un proces civil.