| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Poate să-mi explice și mie ce se întâmplă cu toată situația politică din România? Adică, mâine e unu', poimâine este altul. Președintele este mascota țării, iar restul se ceartă ca chiorii, uneori poate chiar de fațadă. Sunt de acord cu democrația, dar cu blegii ăștia nu, de ce candidații independenți la președinție pică și sunt aleși papițoaiele astea? Din cât știu ca să devii președinte trebuie să fii susținut de un partid puternic și să aduni un număr de voturi ca să treci mai departe. Asta nu mi se pare ok, având în vedere faptul că populația în vârstă este foarte naivă, le dau un kg de zahăr și de ulei și ne dau naiba pe noi 4 ani. Candidații independenți cad pe capete și ajung în vârf numai rebuturile astea.
În al doilea rând, Uniunea Europeană ne comandă, ei sunt stăpânii, noi suntem câinii. Nu pot să zic că nu am avut beneficii după urma lor, dar noi ca să beneficiem după urma lor trebuie să facem așa cum zic ei.
Cică democrație, cică conduce poporul, conduce pe naiba, dacă poporul nu e în stare să-ți aleagă un viitor bun, se nenorocește singur.
Idioții ăștia se ceartă, lumea nu mai are ce pune pe masă și degeaba cresc ăștia salariile, dacă cresc și taxele. Asta e perspectiva mea, greșesc cu ceva? Ps: Am 18 ani

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu gresesti. Multa lume cu capul pe umeri, din tara asta, gandeste la fel. Ei se lupta pe ciolan, nu o fac pentru binele populatiei, dimpotriva.

| RAY a răspuns:

La ce popor e, ce pretenții ai, au fost votați de către popor, România e o tara de clovni, nu exista oameni serioși, toti joaca teatru

suntserios
| suntserios a răspuns:

Romania a avut un guvern dupa alegerile parlamentare de anul trecut. Guvernul a fost sustinut in parlament de o alianta de 3 partide. Cum e greu mereu ca 3 puncte de vedere sa coincida era inevitabil sa se ajunga la neintelegeri care sa duca la demiterea guvernului.

Nu cred ca nimeni avea asteptari ca o coalitie in 3 sa tina 4 ani.

Acum se incearca gasirea unei majoritati noi in parlament ceea ce e foarte greu de facut avand in vedere componenta acestuia.

Pe de o parte cu PSD nu vrea nimeni si ei nu vor cu nimeni. Ca se ref bine in opozitie.
Aur sunt in lumea lor.
USR incearca sa faca o politica mai corecta decat restul si de aia nu ii vrea nimeni pe aproape ca sunt un ghimpe pentru toti.
PNL vrea doar sa para ca sunt corecti dar sa poata fura linistiti pe la spate.
UDMR nici ei nu stiu ce vor. Daca pica frimituri ei sunt acolo.

nimic in comun intre cele 5 partide aflate in parlament acum.

Cat despre presedinte, niciodata un independent nu va avea sanse din mai multe motive:
- e nevoie de un partid puternic pentru a lua voturi, altfel e prea dificil sa atragi lumea asupra ta si sa ai o colaborare viitoare cu un parlament si guvern politic.
- in plus pana acum nu a fost nicio personalitate independenta care sa poata atrage atata simpatie incat sa se bata cu partide care au constant 2-3 milioane de voturi indiferent de tipul de alegeri.

Cat despre UE... e probabil cel mai bun lucru care s-a intamplat Romaniei in ultimii 70 ani. Nu e nimeni stapan asupra Romaniei, pare asa pentru ca UE chiar are o coerenta in ceea ce face, normal sa impuna asta si celorlalti atat timp cat toti ne dorim sa fim "o tara ca afara" dar nimeni nu face nimic in sensul asta. Tie nu ti se pare normal sa facem cum dicteaza ei cand noi nu suntem in stare de nimic?

Cat despre popor, acum, in criza asta se vede cel mai bine ca policienii sunt oglinda poporului. Asa cum politicul e dezorganizat, fara teluri si fara principii asa e si poporul Roman.

E absurd sa acuzi toata clasa politica ca vrea raul poporului si ii intereseaza doar banii, cand poporul in sine nu vrea sa se vaccineze pentru binele lor dar se vaccineaza pentru 100 lei si pentru accesul la pacanele.

| AlexAL275 explică (pentru suntserios):

Pe mine ceea ce mă deranjează e faptul că noi nu suntem în stare să gestionam aceste situații și trebuie să fim ajutați de alții, ceea ce nu e un lucru rău, dar nici unul bun. Domnul președinte care de-abia vorbește de parcă ar avea o mămăligă-n gură nu prea face nimic, adică mascota poporului, bine că dacă stăm să ne gândim nu prea ar avea ce să facă, dar mă enervează faptul că nu avem un român de-al nostru acolo, bineînțeles dacă se implica mai mult nu aveam treabă cu el. Cât despre vaccin nu am nimic împotrivă, mă enervează mult cei care promovează tot felul de conspirații care au legătură cu el.

| suntserios a răspuns (pentru AlexAL275):

Guvernul si parlamentul care au puteri mult mai mari decât președintele e plim de romani daca pe Iohannis il consideri altfel. Ei de ce nu fac nimic?

| AlexAL275 explică (pentru suntserios):

Aici ai dreptate, singurul răspuns pe care-l pot da este că toată lumea este pe interes, fiecare este pentru el și cam asta explică tot. Libertatea este bună, dar având în vedere că cei mai mulți dintre noi fac alegeri greșite nu există control în această libertate. Acum dacă stai să te gândești numai din greșeli învățăm, dar noi prea suntem campioni în a le face. Ce rău e să fii în contradicție cu tot.

| Werrich a răspuns:

Premierul desemnat de Iohannis trebuie sa formeze o majoritate guvernamentala, are 10 zile la dispozitie. Ciolos nu a primit voturile pentru instaurearea guvernului. MăCiucă a fost desemnat de Iohannis sa formeze un guvern.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Ce se intampla in România acum? Simplu. Președintele a desemnat un nou prim ministru, pe Ciucă mai exact, care are un istoric impresionant, o profesie grea, care intr-un final este un profesionist, fata de ceilalți din trecut. De ce nu a rămas Cioloș, cel desemnat acum câteva zile? Simplu. N-a trecut. De ce l-a desemnat președintele pe Cioloș? Simplu. USR a fost printre singurele partide care a avut o propunere, președintele neputând sa spună ca el dorește sa-l pună pe nu stiu cine.
De ce nu-i mai vor pe cei de la USR in guvern? Pentru toate mizeriile pe care le-au făcut. Toți acei miniștrii demiși nu-și făceau treaba cum trebuie. Plus de asta, ne vorbesc țara de rau in exterior. Sunt foști securiști. Și și-au dat seama ca cu UDMR este ok sa faca, se înțeleg. Însă le trebuie o majoritate, cele 236 de voturi. PSD a rămas singura soluție. Bineinteles, el doar va sprijini acest guvern minoritar, însă vor dori și anumite beneficii, ceea ce este foarte normal. Și anume probabil șefia camerei deputaților, din ce se vorbește. Și in Germania a existat o astfel de alianță între partide de opoziție, deci nimic nu e ciudat intr-o vreme unde oamenii mor mai ceva ca intr-un război. Trebuie sa avem un guvern ca sa se poata vota anumite legi de parlament. Deocamdată nu avem guvern. Însă sper ca se va rezolva, iar dacă va fi cazul sa fie chiar și acea stare de urgenta. Însă fără guvern, cum ar putea sa existe aceasta stare de urgenta? Din cauza aceasta trebuie sa ne grăbim, pentru ca suntem nu numai intr-o criza, și anume cea medicală, ci și cea economică, și chiar și cea alimentara. Doamne ajuta!