| AmNa18 a întrebat:

Daca eu ma aflu inca în perioada de probă, dar vreau să-mi dau demisia, va mai trebui sa merg cele 20 de zile in preaviz?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In perioada de proba nu este obligatoriu preavizul, poti sa pleci cu o simpla notificare si fara a o motiva, conform art.31, alin.(3) din Codul muncii, republicat în 2011, citez:
"(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia."

| darrio2007 a răspuns:

Nu. Dar, legal trebuie sa ti se plateasca zilele lucrate.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, va trebuii sa mergi, conform contractului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, in perioada de proba preavizul nu contează. Vezi articolul 31 din codul muncii și ignora pe Ioneasca. Singurul ei scop pe TPU e sa dezinformeze.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu stiam ca nu, ca doar este perioada de proba. Am auzit si cazuri in care persoanele respective au plecat imediat, fara alte zile lucratoare.

| DespinaPopescu a răspuns:

Bună! Dacă hotărăști să-ți dai demisia încă din perioada de probă, nu ești obligat să stai în preaviz. Uite mai multe informații despre asta aici: https://cariera.ejobs.ro/preaviz-codul-muncii/! Sper să te ajute!