| ma3ryian a întrebat:

Am o firma de transport international de marfuri. Muncesc eu si u'n angajat. Angatatul este in concediu medical trei luni si-a rupt piciorul cand era in afara serviciului. Contabila mi-a zis ca concediu va fi platit 5 zile eu si restul de la stat dar am uitat sa o intreb u'n lucru. Taxele aferente salariului acestui angajat ca CAS si restul se mai platesc de mine cat timp acest om e in concediu medical? La u'n salar de 1900 de euro sunt ceva taxe si happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contributiile si impozitul se platesc de firma ta doar pentru suma aferenta perioadei de 5 zile, pentru care firma suporta indemnizatia de concediu medical. Pentru perioada ulterioara de concediu medical, suportata de fondul de asigurari de sanatate, contributiile si impozitul sunt suportate de acest fond.

4 răspunsuri:
| ma3ryian explică (pentru Salontanul):

Stiu ca primele 5 zile le voi plati eu. Dar voi plati CAS si alte taxe atata timp cat angajatul e in concediu?

| ma3ryian explică (pentru Salontanul):

Eu platesc pentru el in jur de 2800 de ron pe luna. Acesti bani ii voi mai plati la stat cat timp el se afla in concediu?

| Salontanul a răspuns (pentru ma3ryian):

Din ce am citit eu (citeste si tu) am inteles ca numai pe perioada de 5 zile, la inceput.