| ŜħadØwFcutPťParkour a întrebat:

Sunt tatuator. Si momentan lucrez o perioada acasa. Am un client care nu a ingrijit tatuajul si ma ameninta cu politia. intrebarea mea este ce poate face politia? Atat timp cat la facut la mine acasa. Si nu a fost obligat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca lucrezi legal sau nu.
Daca lucrezi legal politia nu are ce-ti face, nu are atributii. Daca clientul nu este multumit de ceva poate doar sa te actioneze in judecata pe cale civila si sa solicite daune.
Daca nu lucrezi legal atunci iti poate face plangere pentru practicarea unei profesii fara autorizatie si evaziune fiscala.

| ŜħadØwFcutPťParkour explică (pentru Ioandelasal):

Am diploma de tatuator. In rest el nu a platit suma
Si cum poate demonstra ca i-as fi luat banii daca ii trece o smecherie prin cap

| Ioandelasal a răspuns (pentru ŜħadØwFcutPťParkour):

Diploma nu iti da dreptul sa practici meseria daca nu ai o firma sau macar sa fii PFA.

6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu a fost obligat dar probabil nici dvs nu sunteți autorizat. Daca dvs ziceti ca sunteti si nu a ti gresit, nu se intampla nimic.Nu va judeca politia ci justiția, dar nu cred ca ajungeți aici. Încercați sa va reparați greșeala cumva, dându I măcar jumătate din suma înapoi.

| Crackman a răspuns:

Pai daca merge cu avocat poate in cel mai rau caz sa platesti o amenda. Cel mai rau caz.

| Daniel_Marius_2000_JRo0 a răspuns:

Salut, nu sunt in domeniu sa-ti raspund dar totusi iti spun parerea mea : Nu cred ca poate sa ti faca ceva politia, fiindca nu au nici un motiv intemeiat. Uite un exemplu : Vin la tine acasa sa-mi repari televizorul, bun il repari tot e frumos. Si eu ca retardatul dau cu el de pamant si dupa ma duc sa te dau in judecata ca nu l-ai facut bine. Un exemplu exagerat ca sa intelegi mai bine. Stai calm politia nu are nici un drept sa-ti faca ceva. Sanatate!

| ŜħadØwFcutPťParkour explică (pentru Daniel_Marius_2000_JRo0):

Cam asa si s-a intamplat, dar cu prostii nu ma pun ce sa ii fac. Ideea e cu evaziunea fiscala sau ceva? multumesc!