| mfsfdfg a întrebat:

Deci, doamna la care i-am predat cheia de la garsoniera in care am stat in chirie i-am lasat o garantie la inceputul contractului, cand i-am predat cheia nu i-am cerut garantia inapoi deoarece am fost constient ca s-au facut stricaciuni care dupa mai multe re-evaluari facute de mine garantia trebuie sa acopere lejer pagubele.
Deci dupa ce i-am predat cheia imi spune ca trebuie sa rezolv cu ce am stricat, i-am zis ca o sa zugravesc in urmatoarele zile... Ajuns acasa m-am mai documentat si am ajuns la concluzia ca nu sunt obligat sa repar daca i-am lasat garantia + ce nu acopera garantia sa dovedeasca cu acte si o sa mai platesc. Acuma ma ameninta ca vine cu politia si ma da in instanta pentru vandalism.
Ce ma sfatuiti sa fac?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci frumos cu o galeata de var, repari ce ai facut pe acolo si iti iei inapoi garantia.

Cu politia vine dupa tine doar daca aveti vreun contract legal facut, altfel nu prea are cum

| lizucalisuca a răspuns:

Chiar daca ati facut contract daca nu l-a declarat la ANAF si nu a platit impozit nu are ce sa reclame si unde ca-si face singura rau. Daca i-ai lasat garantia nu are ce sa faca, de-aia se da garantie la inceputul contractului.

| xToToShelx a răspuns:

II spui ca are doua variante. Ori iti da "garantia" inapoi si rezolvi tu problema, ori pastreaza ea "garantia" si isi rezolva singura probleme. Si inca ceva. Daca nu s-a facut totul legal si a fost la negru adica fara (contract de inchiriere) nu are ce sa-ti faca si cu atat mai mult daca nu ti-a facut poza la buletin.

| mfsfdfg explică:

Contractul exista, mi-a facut poza la buletin, daca este declarat la ANAF asta nu stiu, se poate vedea asta pe contractul meu? Oricum asta nu prea ma intereseaza, daca a inchiriat legal... Dar in contract zice clar ca garantia daca este nevoie ramane la proprietar daca sunt prezente pagube.
Adica intr-un loc scrie: "Locatarul garanteaza ca spatiul va fi mentinut in buna stare, inclusiv accesoriile acestuia."
iar mai sus de asta: " Garantia va fi returnatalocatarului sau va fi folosita, in caz de nevoie, pentru a acoperi cheltuielile cu utilitatile sau reparatiile imputabile locatarului."
Garantia aia, de ce mi-a mai cerut-o daca tot eu trebuie sa repar? Stricaciunile nu au fost cu intentie, pur si simplu s-au intamplat indirect. Cum ma acuza ea de vandalism si ma ia cu politia de acasa? Poate foarte bine sa foloseasca garantia pe bonuri stampilate si daca trece peste platesc in plus ce e nevoie... Nu am nici o intentie de vandalism.
Multumesc, mai astept raspunsuri care sta la baza unei legi.