| VANDRA a întrebat:

tatal meu are un teren mentionez ca e pe numele bunicului care este decedat tatal meu mai are 3 frati in viata daca semneaza toti frati cum ca nu au nici o pretentie la teren si mi-l cedeaza mie mai trebuie facuta dezbaterea mosteniri

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand tatal tau trebuia sa ceara deschiderea procedurii succesorale dupa bunicul tau decedat si, daca fratii lui ar fi renuntat la mostenire, ar fi fost singurul mostenitor, ar fi obtinut certificat de mostenitor, terenul ar fi fost inscris in CF pe numele lui si apoi ti-ar fi putut face donatie.
Daca nu a facut asta sa o faca acum. Mentionez ca daca mostenirea dupa bunic este obligatoriu sa fie facuta si daca toti fratii ar renunta la mostenirea atunci ar fi mostenitori toti copiii lor, nu numai tu.