| biancaminodora16 a întrebat:

Buna!
Tatal meu a decedat, iar eu as dori sa trec casa lui parinteasca si terenul pe numele meu. Nu detin actele de proprietate decat pe cele ale bunicului meu si a strabunicului (decedati si ei).
Ce trebuie sa fac ca sa pot obtine titlul de proprietate in aceasta situatie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa faci procedura succesorala dupa antecesorii tai, asa ca adreseaza unui notar public din circumscriptia judecatoriei ultimului domiciliu al tatalui, acesta te va lamuri de ce ai nevoie si va emite certificatul de mostenitor dupa dezbaterea succesiunii, act in baza caruia dreptul de proprietate va fi inscris in Cartea funciara pe numele tau si a celorlalti mostenitori, bineinteles daca exista si altii.

| biancaminodora16 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru raspuns!

| mi25 a răspuns:

Scoate un extras de carte funciara si vezi, in primul rand, pe numele cui este trecuta casa. Nu este obligatoriu ca sa ai acte pentru casa ca in cartea funciara sa fie trecuta pe numele altcuiva - a tatalui de exemplu.
Ca sa poti scoate extras de carte funciara trebuie sa ai un act de proprietate cu nr. cadastral sau carte funciarea.
Daca ai asa ceva, cu 20 de lei poti sa scoti extras si online. Scrii la google "extras carte funciara online". Trebuie sa ai card ca sa platesti taxa de 20 de lei.
Daca ai actele bunicului nu mai sunt necesare actele strabunicului.
Apoi mergi la un notar - asa cum a spus Ioandelasal - si el te indruma ce trebuie sa faci.
In orice caz, daca nu este dezbatuta mostenirea dupa bunicul tau, iar tatal tau a mai avut frati, trebuie sa te astepti sa dureze, deoarece trebuie convocati toti mostenitorii cu vocatie (care au dreptul).