| beatryce007 a întrebat:

Tocmai am predat un apartament in care am stat cu chirie timp de 2 ani. Am stat acolo cu contract si am dat la inceput o garantie echivalenta cu chiria pe o luna (mentionata in contract). Pe langa uzura fireasca, singura "stricaciune" este o portiune de 20X10 cm de tapet rupt. La predarea apartamentului, am mers pe incredere si nu am mai scris proces verbal despre starea apartamentului; acum proprietara ma obliga sa platesc din garantie curatarea covoarelor, huselor de canapea, draperiile, mobila zgariata (mobila avea deja zgarieturi si urme de uzura, de la chiriasii dinaintea mea), tapetul si multe alte maruntisuri. Eu am predat apartamentul curat si in aceeasi stare in care l-am primit; am curatat tot, iar daca dansa vrea curatare profesionala, consider ca este problema ei.

Ce este de facut in cazul acesta? Ce masuri pot lua? Este vorba de o garantie de 2000 lei. Mentionez ca nu am semnat nici un document deocamdata, pentru ca am predat apartamentul cu o saptamana inainte de termenul contractului. Am vreo sansa sa recuperez garantia, sau macar o parte?
Multumesc anticipat pentru raspuns!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La inchiriere ai incheiat un proces-verbal de predare-primire cu proprietarul, in care sa fie specificata starea partamentului?
Acest proces ti-ar fi servit si la incetarea inchirierii, bineinteles ca trebuia incheiat un nou proces-verbal.
Garantia serveste si pentru acoperirea unor pagube in apartaemnt. Sigur ca pagubele trebuie sa fie reale si tot asa suma necesara pentru reparatii.
Daca nu esti multumita cat iti retine poti actiona in judecata proprietarul dar nu stiu ce o sa rezolvi, avand in vedere ca, din cate spui, n-ai incheiat acele procese-verbale, asa co o sa fie cuvantul tau contra celui a proprietarului.

| beatryce007 explică (pentru Ioandelasal):

Proces verbal am facut la inceput, dar nu si la sfarsit. Lucru care probabil este un dezavantaj pentru amandoi (eu si proprietarul). Intr-adevar, este mai degraba cuvantul meu contra al lui. Multumesc pentru raspuns

| neutrino a răspuns:

Garantia de 2000 lei fiind de fapt chiria pe o luna? In acest caz nu mai conteaza multe alte maruntisuri. Ai dreptul la ce scrie pe hartie.

| beatryce007 explică (pentru neutrino):

Am achitat toate chiriile si utilitatile si am predat apartamentul. Am fost trimisa la biroul lor pentru a ridica garantia (2000 de lei dati cu 2 ani in urma), insa acolo mi s-a spus ca o mare parte din garantie va fi oprita pentru curatenia generala (!?). Eu am lasat curat apartamentul, in aceeasi stare in care l-am primit (cu exceptia uzurei firesti, desigur).

| Nitunitu a răspuns (pentru beatryce007):

Ti-a spus ca o parte o pastreaza restul tii dau inapoi.

Probabil ca pastreaza 500 de ron, dezinfecteaza cu 50 ron tot si restul si opresc.

Acel tapet nu costa mai mult de 200 ron ( tapet + montaj+deranjament)

ar trebui sa iti mai iei inapoi cam 1300 de ron dar in 30 sau 60 de zile o sa ti dea.

Daca uiti nu mai primesti nimic.

| beatryce007 explică (pentru Nitunitu):

Ei au estimat undeva la 900-1000 lei. Sa inteleg ca e normal sa fie folosita garantia pentru curatenie?! Eu stiu ca se retine pentru cazul in care sunt rau platnica sau daca stric ceva, nu pentru spalat covoare si draperii. Multumesc pentru raspuns

| Nitunitu a răspuns (pentru beatryce007):

Mai Beatrice, intelege ca traiesti in Romania si aici toti vor sa traga cat mai mult. Nu te astepta sa fi facut tu ravagii ceva si de aceea sa nu iti mai dea toti banii inapoi.

Este ceva standard, ca si intretinerea umflata.

Adica se stie daca da cineva garantie exista un protocol de curatenie a casei (poate iti baga si un motiv de dezinsectie gandaci sau covoare deteriorate sau draperii imbacsite, etc...)

Casa e perfect curata, te inteleg, dar nu trebuie sa mai traga si ei ceva de la tine?

Daca eu inchiriez o masina azi pentru 24 de ore, dau garantie 200 de euro si 24 de euro pentru inchiriere de o zi nu crezi ca atunci cand vin cu ea cauta la lumina soarelui si cea mai mica imperfectiune ca sa le ramana acei 200 de euro?

Fi serioasa, asa e aici in ro...