| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati : Cum pot renunta la Cetatenia Romana si cum ma pot declara ca sunt Rrom pentru a primi Cetatenie Indiana? Va rog sa ma ajutati repede. Funda+Vot primului raspuns ce imi va fi de ajutor.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca esti cetatean al altui stat poti renunta la cetatenia romana. Altfel, cetatenii romani nu pot renunta la cetatenia romana. Citeste si aici: http://cetatenie.just.ro/index.php/ro/categorii-cereri/articol-27
http://washington.mae.ro/node/266

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.21/1991, a cetateniei romane, rep. in 2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 27.Pentru motive temeinice se poate aproba renunţarea la cetăţenia română persoanei care a împlinit vârsta de 18 ani şi care:
a) nu este învinuită sau inculpată într-o cauză penală ori nu are de executat o pedeapsă penală;
  b) nu este urmărită pentru debite către stat, persoane fizice sau juridice din ţară sau, având astfel de debite, le achită ori prezintă garanţii corespunzătoare pentru achitarea lor;
c) a dobândit ori a solicitat şi are asigurarea că va dobândi o altă cetăţenie.
  ART. 28. (1) Pierderea cetăţeniei române prin aprobarea renunţării nu produce niciun efect asupra cetăţeniei soţului sau copiilor minori.
  (2) Cu toate acestea, în cazul în care ambii părinţi obţin aprobarea renunţării la cetăţenia română, iar copilul minor se află împreună cu ei în străinătate ori părăseşte împreună cu ei ţara, minorul pierde cetăţenia română odată cu părinţii săi, iar dacă aceştia au pierdut cetăţenia română la date diferite, pe ultima dintre aceste date. Copilul minor care, pentru a domicilia în străinătate, părăseşte ţara după ce ambii părinţi au pierdut cetăţenia română pierde cetăţenia română pe data plecării sale din ţară.
  (3) Dispoziţiile alin. (2) se aplică în mod corespunzător şi în cazul în care numai unul dintre părinţi este cunoscut sau este în viaţă.
  (4) Copilul minor, încredinţat prin hotărâre judecătorească părintelui care are domiciliul în străinătate şi care renunţă la cetăţenie, pierde cetăţenia română pe aceeaşi dată cu părintele căruia i-a fost încredinţat şi la care locuieşte, cu condiţia obţinerii acordului celuilalt părinte, cetăţean român.
(5) În situaţiile prevăzute la alin. (2)-(4) copilului care a împlinit vârsta de 14 ani i se cere consimţământul."

| scully a răspuns:

Buna. Din punct de vedere etnic, esti deja rrom, asa ca nu cred ca te poti declara. Pentru a primi cetenie indiana trebuie sa te muti in India si sa locuiesti acolo. Odata ce primesti cetatenia Indiana, poti alege sa-ti pastrezi si cetatenia Romana si sa ai dubla cetatenie, sau sa renunti la ea si sa pastrezi numai cetatenia indiana.