| Iulia866555 a întrebat:

Buna Tpu... vreau sa ma ajutati cu ceva(niste sfaturi).Eu stau singura, mama e plecata in Spania sa munceasca iar tata a murit acum 4 ani dar mai vine o matusa pe la mine.Ieri seara mergeam spre magazin cand cineva era in spatele meu si se apropia cu pasi repezi spre mine.Cand a ajus langa mine mi-a pus mana la gura si mi-a zis sa fac tot ce zice el daca nu ma omoara.Mi-a zis sa merg in fata lui,ajunsesem intr-un bloc, am urcat pana la etajul 2 si am intrat in casa.Ma dus intr-un dormitor si a inceput sa ma dezbrace,eu incepusem sa plang si atunci mi-a dat o palma si am cazut pe jos, el ma dezbracat si ma violat... dupa ce a terminat a zis sa ies imediat afara din casa si sa nu zic nimanui nimic altfel o sa ma omoare.Am iesit repede iar azi am mers la politie dar mi-au zis ca nu pot face nimic fiindca nu am dovezi.Nu am cu cine sa vorbesc despre asta si ma simt foarte rau.
Am 16 ani.(Acesta nu este contul meu.)
Ce sa fac pentru ca politia sa-l aresteze?

Răspuns Câştigător
| Constantin_Roibu_1994_T7BK a răspuns:

Daca te-a violat sub orice Forma Sexuala adica: Normal Anal ori oral mergi al institutul de Medicina Legala ia un certificat medical mergi cu el la politie si atunci poti face ceva pana atunci nu poti dovedi cele spuse.
Sa nu mai faci gresala sa mergi la politie adica la sectie mereu sa suni la 112 pentr ca ei dupa ce vin vor trebui sa dea explicatii superiorilor pentru apelul primit si asa se va rezolva insa daca mergi direct la sectie e posibil sa nu se faca nimic.
Certificatul medico Legal este singurul act Recunoscut prin care se poate dovedi violul daca nu il ai nimeni nu va putea face nimic. Nu are importanta daca nu erai virgina trebuie s ate prezinti la IML
( INSTITULUL DE MEDICINA LEGALA)CAT MAI REPEDE POSIBIL)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depune plangere penala in scris si obtine un certificat de la medicul legist.
Ar fi trebuit sa faci asta imediat dupa viol, ar fi gasit sperma respectivului si era un mijloc solid de proba, de asemenea ar fi putut gasi vanatai.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Iulia,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Țoglă a răspuns:

Păi și nu erai virgină înainte de asta? Poți să mergi la ginecolog și să aduci dovezi.Mergi la poliție și depune plângere (în scris), nu sta la povești să le explici

| AndyAnonim a răspuns:

Pai ai putea sa spui la politie unde sta si atunci cred ca l-ar gasi, sa nu mai mergi singura noaptea