| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor!
Credeţi că dacă ar mai fi trăit Ceauşescu, era mai bine acum în ţară?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un pic mai bine decât acum, să nu uităm câte rele a și făcut (cei care au muncit la canalul Dunăre-Marea Neagră, câți s-au mai întors de acolo..., femeile care au murit în urma avorturilor făcute ilegal și chiar am văzut o emisiune în care o fată tânăra a murit în urma unei întreruperi de sarcină și cortegiul funerar a fost plimbat prin fața fabricii unde fusese angajată, chipurile să ia fetele/femeile lecție de la victimă ce înseamnă întreruperea de sarcină, macabru!, etc.).
Pa, pa.

| anonim_4396 explică (pentru Legiuitoarea):

Bună!
O fi făcut şi rele,dar era altă educaţie parcă atunci,de pildă eu nu cred că atunci era atâta stres ca acum,să ai atâta nesiguranţa zilei de mâine că nu ştii oare cum mi-oi plăti facturile,acum termini o şcoală,servici ioc!
Bun! Să zicem că nici atunci poate nu era viaţa aşa de roz,dar totuşi... şcoala era şcoală,elevii ştiau de frica profesorului bănuiesc că nu se comenta sau se fuma pe holurile şcolii şi nimeni să nu zică nimic,hai să fim serioşi!
Personal, avortul mi se pare un păcat, foarte bine că se interzicea atunci, acum de ce nu mai este aşa, de s-a schimbat totul oare?
Te pup!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Era putin mai bine. Nu chiar asa de bine ca in tarile din occident.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
cu siguranta, da..am apucat vremea lui si stiu ca nu a murit nimeni de foame, locul de munca era asigurat, scoala era scoala, se punea baza pe invatamantul superior si aveau intaietate, astazi cel cu 2 clase conduce un institut si cel cu facultate da cu matura, de rusine ce sa mai zic? nimeni nu mai stie de asa ceva..respect..nimic.
O seara bunahappy

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Bună,Caramela!
De ce oare s-a schimbat totul chiar aşa?
Acum faci o şcoală,o termini, dar loc de muncă nimic!
Ce să mai zic de respect, lipseşte cu desăvârşire, nu cred că atunci vedeai fete de 11, 12, 13 ani gravide, hai să fim serioşi!
Şi câte şi mai câte.
Te pup, o seară bună!

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Greu de spus. Mai ales ca era hotarata caderea lui din afara.De jur imprejur comunismul cazuse. Numai ca nivelul nostru de trai era si a ramas in urma celorlalti

| NicolasG a răspuns:

Pai binele e unul singurbig grinumnezeu
doar Isus a trait fiind interesat exclusiv de binele tau, fara vreun alt interes
ceausescu era un dictator patriot, iar actualul dictator chiar n-are nici un fel de scrupule
dar toti ne meritam soarta, evreii erau condusi direct de Dumnezeu si tot n-au fost multumiti(citeste an biblie)
oricum pe deasupra oricarei conduceri vegheaza Domnul....si TOATE lucrurile sunt spre binele celor ce-l iubesc

| Andrutzzzza a răspuns:

Era bine deoarece toată lumea avea un loc sigur de munca...dar intr-un fel era si rău.....prea multe reguli si asa mai departe. Părerea mea.