| NellieLovett a întrebat:

A trăit cineva pe vremea lui Ceaușescu? Cat de greu era?

29 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ah! Si am uitat toti sa mentionam celebra "practica agricola" care insemna ca din 15 septembrie si pana prin noiembrie, elevii (incepand cu cei de clasa a VI-a), studentii, militarii si, in unele zile, functionarii erau incarcati in autobuze hodorogite si dusi la dracu-n praznic, pe camp, sa culeaga porumb, legume, sfecla furajera si alte chestii pe care chiar nu le stiu.
Nu conta ca ploua sau, uneori, chiar ningea. Aveam norma si timp, de la 8 dimineata, cand ajungeam pe tarla, pana spre 5-6 dupa amiaza, cand se intorceau hodoroagele sa ne ia.
M-am intrebat intotdeauna unde erau taranii aia bogati, cu mii de hectare de pamant si care nu erau in stare sa si le culeaga.
Inca ma mai intreb la ce mama naibii mi-a folosit "practica" aia, in conditiile in care eu, cel putin, eram a 5-a generatie nascuta in oras, fara bunici sau macar strabunici la tara.
Din pacate, m-a facut sa cred, timp de multi ani, ca taranii nu dau doi bani pe munca (erau, in par, la birt), ca "la tara" inseamna numai noroi, mizerie, un loc unde dispretul pentru tot ce este uman este la el acasa.
Ce-as fi putut sa cred vazand taranii, dimineata, cand ajungeau autobuzele cu copii pe tarla, tipand ca la targul de vite: "da-mi si mie trei! Da-mi si mie patru!"

| Violleta2022 a răspuns:

Hai sa-ti spun eu cat de greu era!
Imagineaza-ti cum ar fi lumea ta de azi, daca nu ai avea deloc urmatoarele:

- fara computere, fara tablete, fara internet, fara FaceBook, Twiter si alte programe de PC;
- fara telefoane mobile;
- fara jocuri electronice sau electrice;
- fara program la televizor, doar 2 ore pe zi, in care se discuta despre partidul comunist si eventual 1 film din anii 1960-1970;
- fara mancare prin magazine;
- fara sucuri si prajituri;
- fara discoteci si baruri;
- fara imbracaminte prea multa si variata;
- incalatminte scumpa si nu prea aratoasa;
- zeci de ore de mars si coruri la scoala;
- zeci de ore de invatat si teme acasa pana noaptea tarziu;
- batut la palma de profesori daca nu stiai lectia pe dinafara sau tras de codite la fete;
- mamica si taticu la munca 7 zile pe saptamana, de dimineata pana noaptea.

Ce mai vrei sa stii?
Ca aproape am epuizat lista!
Pe vremea lui Ceausescu copiii se jucau pe strada, cu mintea, bicicleta, de-a prinselea si de-a ascunsa, pana pe la 18 ani.
Cei mai maricei ieseau in parc la plimbare sau stateau pe o banca si povesteau. Nu aveau voie in crasme sau restauranturi, iar barurile si discotecile nu existau decat prin hoteluri pe unde nu aveai voie sa intri de fapt.
La cinema se mergea regulat, dar nu in orele de scoala ca erau trupe de profesori si militieni care intrau in sala de cinema si te ridicau, ducandu-te la militie ca pe un infractor.

Deci, ce ai vrea sa mai stii?
De controlalele ginecologice care se faceau regulat la licee?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Parintii si bunicii mei happy

| K0sti a răspuns:

Au trait multi pe vremea lui Ceausescu, unii chiar bine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am trait pe vremea lui Ceausescu. Aveam 19 ani cand l-au impuscat.Sa iti spun cum era:
-Toata,dar toata populatia Romaniei,apta de munca avea servici.

-Toata,dar toata lumea avea Libret de economii si putea depune la CEC o suma ramasa din salar si majoritatea o facea.
-Painea, uleiul si altele se dadeau la cartela.O persoana, inclusiv sugarulera considerat membru de familie si avea dreptul la jumatate de paine pe zi. Unii zic ca era rau pentru ca se dadea doar jumatate de paine pe zi, insa Ceausescu a facut brutarii in ORICE comuna a tarii si puteai cumpara paine din brutarii. Cine se vaita ca painea era putina, a fost prea lenes sa mearga sa cumpere din brutariile comunale.
-Nu erau 700 de feluri de medicamente pentru raceala facute sa iti suga banii din buzunar.Un Piramidon rezolva raceala.
- Programul tv era cuprins intre orele 20 si 22 seara, programul la carciuma la fel, astfel muncitorii erau cu capul limpede a doua zi la servici, iar copii se jucau mai mult afara socializand real.
-Factura la curent nu era o problema deoarece zilnic se facea economie de curent dupa amiaza 4 ore.Bineinteles ca pe nimeni nu afecta asta odata ce copii socializau afara si parintii erau la munca.
-Eu am fost des internat in spitale cand eram mic, nu e adevarat sau cel putin nu am vazut ca spitalele sa fie friguroase si lispite de medicamente.(Ideea asta a fost scoasa de inii care au dorit moartea lui Ceausescu)
-La sate era bogatie in adevaratu sens al cuvantului. ceausescu iriga pamantul, se facea productie in asa fel incat detinatorii de pamant isi umpleau hambarele si pe deasupra mai si vindeau cereale la bazele de receptie, contra bani care se puneau bine pe libretul de economii.
-Nu exista om care sa nu aiba un ban in casa.Toata lumea avea curaj sa se duca la o nunta si dadea darul catre miri fara sa bolboroseasca ca s-au imprumutat pentru asta.

De ce era greu? Pentru ca unii nu voiau sa munceasca. Ceausescu avea securitatea foarte bine pusa la punct. oricine batea curca in fata carciumii sau la ora 1 noaptea era dus a sectie, vorba lui Garcea. cand se fura, militia de atunci avea voie sa bata la el pana ii scotea si ideea de furat.

-Unii voiau afara din tara si pentru asta trebuia niste hartii speciale greu de obtinut. Ceausescu i-a inchis granita pana si presedintelui Americii care nu a vrut sa-l primeasca pe Ceasuescu in vizita in America. Deci Ceausescu a ignorat puterea presedintelui Americii si i-a inchis si lui granita.

Acum parerea mea, a fost mai bine.Toti elevii in perioada vacantei de vaar putea presta servicii in agricultura, la smuls de fasole pe camp si astfel aveau si ei un ban in buzunar.Nu toate erau scumpe si nu erau nspe mii de taxe si impozite nesimtite. Deci banul nu era o problema. Cine spune ca pe timpul lui era greu, nu stiu de ce o spune.Eu am trait la tara si am trait foarte bine. Fat de azi cand ma tarai de la o zi la alta, plin de datorii, fara serviciu desi am o calificare.pe timpul lui Ceausescu dupa ce am terminat scoala profesionala automat ne-au angajat.Am apucat sa muncesc doi ani dupa care s-au facut disponibilizari gratie revolutiei care ne-a scos chipurile, din saracie. M-au aranjat, si pe altii nspe milioane de locuitori de altfel. De ce a fost Ceausescu asasinat iti voi spune daca esti interesat/a.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Misto poveste ta dar.

-ai uitat partile in care majoritatea lumii murea de foame ca nu se poate trai doar din brutariile tale de la tara,
-ai uitat partea in care iarna lumea dormea cu fesul in cap,
-ai uitat partea in care nu puteai sa treci in veci granita...
-ai uitat partea in care Ceusescu distrugea valorile trecutului;
-ai uitat partea in care Ceausescu voia sa ne inghesuie pe toti in blocuri gri de 10 etaje;
-ai uitat partea in care erai inchis daca vorbeai pe strada;
-ai uitat partea in care trebuia sa te chinui ani intregi sa iti cumperi un bun;
-ai uitat partea in care pentru romani, a avea o portocala inseamna lux.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Meriti funda

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu n-am trait, m-am nascut in decembrie 89 deci m-am nascut in comunism, ce sa spun fiecare regim are bune si rele, totul depinde de ce conducatori are si oamenii de rand, romanii cum au spus-o multi au nevoie de un lup ca singuri o iau razna, se vede si in ziua de azi ca mentalitatea e una de oaie si cand i dai libertate o ia razna, e asta s-a intamplat in 25 de ani, acest popor a luat-o razna, acest popor are nevoie de frica, de un lup care sal conduca, un lup ca putin vorbesc serios

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Si acum ce poti adauga,in afara ca unii mor de foame,mai rau ca pe timpul lui Ceausescu si altii se lafaie? Unde este dreptatea si de ce Ceausescu era nedrept daca toti erau egali fara descriminare? Voiai in afara,ce sa faci acolo? Aveai tot aici in Romania, fabrica de ciment sa iti construiesti o casa la tara sa iei paine de la brutarie. Aveai bani sa iti cumperi cate hectare de pamant doresti. Nu sunt brutartiile mele de la tara, sunt brutariile facute de Ceausescu sa nu te inghesui la oras, pamant era destul si te indemna sa il lucrezi. De ce dormeai cu fesul in cap, eu nu am dormit niciodata. Toamna mergeram si cumparam lemne din padure si aveam si pentru doua ierni. Nu imi amintesc ca Ceasusescu sa ma oblige sa stau in blocuri de 10 etaje. Era alegerea oricui daca vrea sa stea sau nu la oras. Erai inchis daca vorbeai pe strada? Ce sa vorbesti? Cum sa il ucizi? Cum sa injuri si sa nu ai respect fata de cei in varsat sau de cei asemenea tie? Politica fac doar politicienii si nu oricine.Desigur ca aveai interzis sa faci politica, asta era atu-ul lui Ceausescu ca nu o luam razna.imi amintesc ca vecinul meu a facut doi ani de puscarie la canal pentru un sac de porumb furat. Acum pentru zeci de milioane de Roni, ce puscarie se face? Se fura ca in codru vere. Si de ce? Pentru ca nu e lege drastica cum a fost pe vremea aluia. Lasa-ma cu portocalele si vezi ce raharturi mancam acuma, O portocala duce 3 ani intr-un magazin,pentru ca este verde ca si rosia de fapt, si trecuta prin infrarosii de le da culoarea.Tu ai vazut cum sunt legumele din magazin aqcum, rosii iarna? Vai, iarna rosii la noi sa stea in magazin mult si bine fara sa se strice. Bineinteles ca asteptam comm-uri. Posibil vere sa ai bani acum, pe cand altii nu au nimic si treci pe langa ei fara sa i ajuti cu nimic. Vorbesc la pers intai ca sa ma auda toata lumea.Aici majoritatea sunt copii si habar nu au cum a fost pe timpul ala,dar leguma era leguma, ce daca nu erau portocale? Acum sunt si stau in spital poate din cauza lor. O zi buna. Daca tie iti convine mai mult acum, esti probabil unul din cei ce au putut face o afacerer sau esti un copil al unui om ce a putut face o afacere.dar altii nu au avut posibilitatea, si uite asa este o diferenta de clkasa sociala, ceea pe tmpul lui Nicu nu vedeai asa ceva.Toti erau egali, toti se supuneau legii si cine nu era de acord lua cafteala vere. De ce a fost Ceausescu un calau si de ce ne-a chinuit? Pentru a plati integral datoria externa.Si dupa ce s-a achitat, voia sa deschida o banca aemenea celei europene.Sa nu se mai imprumte el,sa seta la cheremul Europei, ci mai bine sa dea el cu imprumut nerambursabil tarilor sarace. Si avea aliati exact pe cine Americanii i-au distrus, chipurile sunt calai, teroristi sau altceva.Mie unul mi-a fost mai bine atunci. Nu ti-am vorbit aici tie personal, ci celor ce au citit si vor mai citi comentariul.Bafta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Apropo de nastere.Atunci erai nascut si vaccinat cand implșineam doi un an sau doi ani.Restul vietii nu iti mai trebuia alt vaccin decat cel din clasa 8-a in picior.Acumesti obligat sa vaccinezi copilul ori de cate ori are chef Europa sa testeze vaccinul pe copil, pentru a-i vedea efectul.Nu-i priveste ca moare sau nu copilul. Concediul era concediu, nu ca acum in majoritatea fabricilor patronate, ii doare undeva de copilul tau, Te da afara daca vrei concediu maternal. Chestia cu lupul e cam adevarata.Un alfa isi pazeste haita, si cine nu se supune ia cafteala.Sigur ca asa familia prospera.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Man un taram fara alfa este un taram pierdut asta e adevarul

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ca in situatia Romaniei de fapt. Din pacate comunismul nu se mai poate instala, ca vezi doamne Americanii vad asta ca pe o ingradire a libertatii si actioneaza ca atare. Fara sa ii traga la raspundere pe ei. Da-te de partea lui Putin unde este un fel de comunism. Ala da paine putina populatiei dar a investit mult in aparare.Cine se leaga de el? Macar stii ca esti egal fata de altii si mamanci putinul in liniste. Ceausescu avea un slogan: Nici munca fara paine dar nici paine fara munca. Atentie la ce a zis. Mai avea un slogan: Tarii cat mai multi copii, acum vai vai, a scazut populatia de la aproape 24 de milioane la jumatate. De ce scade? De a portocale, bre, Si de la alte magarii bagate in comert. laughing

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Man si democratia e buna, dar in Romania nu e democratie e doar hotie atat

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce frumos povestesti tu!
Ti se parea normal sa ai cartela de alimente (DE BAZA), la 50 de ani de la razboi?
Ti se parea normal sa stai 3 zile la coada, ca sa cumperi 15 litri de benzina cu care sa circuli o luna de zile (o duminica da, alta ba)?
In care sate era bogatia aia nemaipomenita? In alea din creierii muntilor, scapate de cooperativizare, poate. Desi, nici acolo nu se lafaiau chiar asa.
Spui ceva despre "detinatorii de pamant" care isi umpleau hambarele! Cine erau aia, ca, in majoritatea satelor, singurul pamant pe care il detinea cineva era batatura din fata casei.
Probabil ai uitat cozile la care se statea, toata noaptea, pentru o bucatica de picior de pui. Carnea nu era pe cartela. Nu era, punct. Sau cozile la banalul detergent sau la atat de banala hartie igienica. Nici alea nu se gaseau.
Bag seama ca ti se parea foarte normal ca, in secolul XX, sa stai, in fiecare seara, cate 3-4 ore pe intuneric, si nu pentru ca TU ai fi ales asta.
Ti se parea normal sa folosesti frigiderul pe post de dulap pentru lenjerie, pentru ca, oricum, n-aveai ce pune in el.
Ti se parea normal sa-ti fie drastic cenzurate cartile, filmele, piesele de teatru si, in general, cam tot ce-ti iesea pe gura.
Si as putea sa mai continui, dar mi-au ajuns 28 de ani de comunism si prefer sa nu dezgrop mortii.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Din fericire pentru noi milioane de oameni au depasit mentalitatea ta de "statul trebuie sa faca pentru mine si pe mine ma doare in cot" si unii chiar si au dat viata pentru ca eu si altii care apreciaza democratia sa

Avem acces la informatie;
Sa ne putem exprima;
Sa mancam mai mult decat cartofi, fasole, parizer si odata pe luna carne;
Sa nu stam la coada 3 ore pentru o sticla de lapte;
Sa pot circula cu masina mai mult de 2 zile pe luna;
Sa pot merge in vacanta in Londra, Paris si nu doar la Mamaia;
Si mai ales ca nu suntem in locul Coreei de Nord azi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Fiecare crede ce vrea. Ti-am spus ca eu nu am dus lipsa de nimic. Puteam taia si chiar taia tata pasari si porci oricand.Asta nu era interzis. Am locuit si la oras, 8 ani unde mi-am terminat liceul.Acolo altfel statea treaba, e asa cum spui, salamul ratiat, painea la fel, insa oricine putea cumpara pamant si cred casi tu ai inaintasi tarani/Spune-mi de cate ori te-ai dus la ei si nu aveau paine? Nu e adevarat cu circulatul doar 2 zile pe luna, ci numai ca si benzina era ratiata.Dar totul pentru a-si achita datoria fata de asa zis-ul FMI. Stim cu totii, nu mai este un secret ca Ceausescu este singurul ce a reusit sa achite imprumutul la banca internationala. Eh, greseala lui e ca avrut mai mult sa faca el insusi o banca internationala. Ai spus ca avem acces la informatie.Care informatie ca e falsa majoritatea? laughing Ave acces la tv non stop emisiuni de cacao, de indoctrinare si de misto. Atunci nu eram recunoscuti ca niste tigani in toata lumea.Atunci tiganul muncera, uite asa am reusit sa ne achitam de datorii. Mai sus citesc ca nu erau baruri si discoteci. Nu cred, eu frecventam discoteca de la casa armatei, oricine avea voie sa intre daca era major.Doar sambata ce-i drept.in schimb la tara se faceau in fiecare seara hora satului.Azi nu mai stim de asta,azi se voteaza impotriva Istoriei in scoli si introducerea religiei. Lol. Daca pun o intrebare acum,in ce an a murit Mihai Viteazu, cred ca nici Google nu are raspuns. Incet, incet dar sigur pierdem valorile morale, ne pierdem si identitatea. Sunt de acord cu democratia, dar ce este in ziua de azi nu se numeste democratie ci...nici nu stiu cum sa ii spun. Ceausescu a facut economie la sange sa isi poata plati datoriile si cred ca aceasta economie la sange i-a nemultumit pe multi care astazi e de acord ca asa zis-a libertate e mai buna decat ce era inainte. Citesc acum ultimele randuri din ce ai scris si imi aduc aminte de un fin de al meu care s-a dus in Paris sa vada si el Franta. Cand a ajuns acolo mi-a scris: nasule mai bine stateam acasa.Ploua,e frig si pe deasupra mai frumos este la noi pe deal. Am scris si in comentariul anterior unii se bucura de demaocratie, altii insa nu.Stii de ce? Pentru ca nu mai este egalitate. S-a dus si nu se va mai intoarce.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

"Citesc acum ultimele randuri din ce ai scris si imi aduc aminte de un fin de al meu care s-a dus in Paris sa vada si el Franta.Ploua,e frig si pe deasupra mai frumos este la noi pe deal "

Vezi tu, nu afla ca e urat acolo daca nu mergea. Sa ai de unde sa alegi asta e libertatea mea. Iar egalitate nu este buna, ne tampeste pe toti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Poate nu stii ca taranii au fost improprietariti. Oricine avea pamant.Ca tatal nu a impartit copiilor pamant si nu au avut decat batatura din fata casei, aia e alta treaba.Stiu,au fost si aici cazuri in care batranul cu 3 copii, a lasat mostenitor doar 1.Aia e alta treaba. Filmele bineinteles ca erau cenzurate daca contineau imagini neadecvate, violente sau sexuale. Dovada filmul Liceenii in care a fost taiata partea in care banica o calarea pe Oana Sarbu la pielea goala. Vineri imi vine cumnata cu nepoata de clasa a 7-a in vizita.la fel ca saptamana trecuta ii las sa intre din laptopul meu pe contul de facebook.Ca si saptamana trecuta sa se uite pe pagina maica-si la femei dezbracate si comentarii porcoase. Ea are 39 de ani si fata ei 14. Iar ma scarbesc si ies afara.
Apropo,frigiderul ilș foloseam pe post de dulap de haine pentru ca nu aveam curent,ziua se lua. De bagat aveam ce baga in el,repet viata mai grea a fost la oras,unde acolo chiar ca totul era ratiat. Chiar si la tara uleiul era la cartela dar nu se arunca ca in ziua de azi,cred ca era suficient. Au fost cazuri de saracie lucie,am mai spus,din cauza ca pamntul detinut de tata nu a fost impartit, dintr-un motiv sau altul. ura intre frati si parinti etc. Sora mea a facut foamea la oras, de ce? Pentru ca singura a vrut viata de oras. Venea acasa si pleca cu porbagajul plin, la fel ca alti copii a satenilor. Si pui, si faia si ulei si ce mai voia.In oras era la cartela si ratiat. Asta e. Eu am fost 8 ani in oras dar m-am intors.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu e buna.bani sa scoata analfabeta aia care se fataie putin pe tv si eu sa platesc ca fraieru taxa tv ca e inculsa in cea de enel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

S-a inteles gresit democratia.Noi nu am avut un lider care sa stie sa ne conduca ci am avut un tradator de tara in persoana lui Ilici care a stiut ce va urma cu tara noastra.Probabil pentru a ne trada i s-au promis marea cu sarea insa nu a fost cum a crezut el. Suntem o tara de cobai pe care se fac experiente, s-a vandut tot dar absolut tot in asa fel incat chiar daca ne restragem din UE nu putem trai pe picioarele noastre. Experienta si vanzarea de tara continua acum cand li se permite strainilor sa cumpere pamant in Romania.Practic o sa fim cersetori in tara noastra. NU ne ai salveaza nimeni.In viitorul apropiat toti vor migra afaar, aici vor ramane doar bruma de pensionari si bolnavii.Atat.

| ubox7007 a răspuns:

Roman2473 este un comunist imputit, era rau atuncea, nu aveai nici un fel de putere, drept, doar existati pentru stat si tot ce trebuia sa faci era ce zicea statul + erai tinut in viata. Ceausescu a fost foarte inspirat de vizitele din China si Korea de Nord si in urma tezelor din iulie 1971 acesta imita revolutia culturala din China, dupa cultul personalitati a inceput sa fie asemenator cu cel al nord-coreeenilor, incepand sa isi promoveze rudele in politica si sa asigure ca va avea succesor pe fiul lui, deci atat de inspirat a fost ceausescu incat na... am fi ajuns ca in Korea de Nord, pana la urma acolo copii socializeaza afara, parinti la munca, securitatea de acolo (cum so numi) este bine pusa la punct si toti au o paine pe masa, dar pentru aia sunt destul de primitivi, daca intrebi pe strada "ei sti ca kin... a bagat atatia oameni in lagar, nu stie, pentru ca nimeni nu spune". In orice caz, Un salar de muncitor in Sibiu e in medie cam 1300-1500 lei, cu care traiesti ok, daca ai locuinta nu o duci in lux, dar nu o duci rau, adica am telefon, am internet, o viata buna si un loc de munca bun, deci nu era mai bine in comunism.

| TheWomanCat a răspuns:

Nu.Dar am invatat despre asta chiar ora trecuta si nu am inteles mai nimic laughing
Dar tot nu era la fel de rau ca in Korea de Nord acum.In fine, am retinut ca regimul Ceausescu era un sistem foarte dur.Nu aveai voie sa ai la indemana bani economisiti de ce depaseau o anumita suma mica de bani. Puteai fi arestat din orice, fie ca era vorba de adevar sau inscenari si daca te opuneai catusi de putin regimului nou puteai fi pedepsit cu moartea.Multi oameni au pierit in niste chinuri groaznice atunci.

| Kaℓi a răspuns (pentru TheWomanCat):

Intr-adevar.
Adica, intr-adevar nu ai inteles mare lucru.

| NellieLovett explică (pentru TheWomanCat):

Imi poti povesti cum se traieste in Coreea de Nord?

| TheWomanCat a răspuns:

As sta prea mult sa explic situatia din Korea de Nord.Am prea putin timp si multa munca drci cauta pe net.Cred ca vei fi surprins. laughing
Dar tot ce iti pot spune este ca in 2006 parintii mei au fost ucisi la atentatele care au avut loc atunci. Ucisi de nordici...Crud dar adevarat.E suficient? happy

| NellieLovett explică (pentru TheWomanCat):

*surprinsa sunt fata
Tu cu cine locuiesti?

| TheWomanCat a răspuns:

Bunicii

| 7Azaky a răspuns:

Au trait multi pe vremea lui Ceausescu, ca existau oameni si atunci!
Eu personal nu, dar din cate mi'au povestit batranii...era rau si atunci, dar si acuma este la fel daca nu ai $, ba chiar mai rau! Acum mori mai rau de foame, dar in schimb esti liber sa faci ce vrei (sau cel putin asa ti se spune, practic daca ai bani..traiesti daca nu ai bani mori )!

| Dani_Daniel_1988 a răspuns:

big grin de ce intrebi aici? intreabati parinti si bunici cu a fost pe vremea lui nea nicu