| Dumitrita001 a întrebat:

Buna tuturor. Eram la volan, conduceam spre casa, sotul era pasager in dreapta iar mama mea pe bancheta din spate. La un moment dat dupa o cearta, sotul trage frana de mana, apoi imediat trage de volan in timp ce eu conduceam. Din instinct sau poate chiar Dumnezeu m-a ajutat sa opresc in siguranta in acel şoc pe care l-am avut. Intrebarea mea e ce sanctiuni ar putea primi sotul pentru gestul lui? Nu am fost vatamati nici noi nici masina, dar nu pot trece peste faptul ca ne-a pus in pericol, mai ales pe mama mea care era cu noi.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta sotului este contraventia prevazuta de art.99, alin.(1), pct.14 din OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 99.(1)Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa I de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de către persoane fizice:
14. nerespectarea de către pasageri sau călători a obligaţiilor ce le revin atunci când se află în vehicule;"
Problema este ca si aceasta contraventie trebuie constatata de un politist si nu cred ca vor lua in considerare daca il reclami tu, mai ales ca nu cred ca sotul va recunoaste ce-a facut.

| darrio2007 a răspuns:

In aceasta situatie, nimic. In particular, ii trebuie o bataie zdravana.

| sierra1 a răspuns:

"sotul trage frana de mana, apoi imediat trage de volan in timp ce eu conduceam...ce sanctiuni ar putea primi"

dacă cineva s-ar forța tare, l-ar incadra la tentativă de omor

| mihai69 a răspuns:

Cel mai bine ar fi să discuți întreaga situație cu un avocat și să te sfătuiască el ce măsuri legale trebuie să întreprinzi.
Indiferent de ce spune el, e bine că există un martor care poate să susțină varianta ta.

| Holiday a răspuns:

Daca spune ca era beat manga, te amendeaza pe tine ca ai luat in masina persoane in stare avansata de ebrietate.hee hee

| IarsiIar a răspuns:

Voi va certati in timp ce unul conduce?
Tu trebuia sa tragi pe dreapta cand a inceput cearta. Si apoi sa va certati, sa va bateti si... sa chemati un taxi. O astfel de placere merita toti banii.
Poti dovedi politiei ca el a facut acele lucruri?

| Dumitrita001 explică (pentru IarsiIar):

S-a certat mai mult singur, chiar din ceva banal, nu m-am asteptat la asa reactie, altfel as fi oprit

| MelissaTheNiece13 a răspuns:

Nu e ok
El îți pune familia în pericol
Daca mai face de astea eu zic sa divorțezi
Nu e de bine