| Blanari_Bobi_1981 a întrebat:

un mic ajutor daca se poate. Am reconstruit casa exact cum a fost,pe acelasi proiect pentru ca era intr-o stare foarte rea, am rezidit-o din poroterm ( cladirea initiala era din caramida ), si am inaltat podul cu 1m. A venit cei de la politia locala departamentul Disciplina in Constructii si m-au chemat cu C.F casei si autorizatia de constructie, dar am fost la primarie si mi-au spus ca nu am nevoie de autorizatie conform legihttp://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt= 58781. Dar dl politist imi cere autorizatie. Ce pot sa fac sa scap de amenda sau ce mi se poate intampla? dau fundita multumesc anticipat

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu politisti sunt indreptatiti sa constate si sanctioneze contraventiile la disciplina in constructii.
Conform L.50/1991, rep. in 2004, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Contravenţiile prevăzute la art. 26 alin. (1), cu excepţia celor de la lit. h)-l), se constată şi se sancţionează de către compartimentele de specialitate cu atribuţii de control ale autorităţilor administraţiei publice locale ale municipiilor, sectoarelor municipiului Bucureşti, oraşelor şi comunelor, pentru faptele săvârşite în unitatea lor administrativ-teritorială sau, după caz, în teritoriul administrativ al sectoarelor municipiului Bucureşti, potrivit competenţelor de emitere a autorizaţiilor de construire/desfiinţare.
  (4) Contravenţiile prevăzute la art. 26 alin. (1) lit. h), i) şi j) se constată şi se sancţionează de către organele de control ale Inspectoratului de Stat în Construcţii."
Spune-le politistilor ce ti-au spus de la primarie si nu cred ca o sa patesti ceva. Daca te amendeaza poti face plangere contraventionala.