| ismailanight a întrebat:

Un tip din cartier mă loveste, mă înjură şi mă ameninţă.A început chiar să mă aştepte în scara blocului. Nu scap de el decât dacă îi dau nişte bani. Ce va păţi dacă merg la poliţie să îl reclam? Cum pot să obţin un ordin de restricţie împotriva lui (adică să stea la 5-10m de mine)? Şi ce va păţi dacă încalcă acest ordin?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai probe poti sa-i faci plangere penala pentru cel putin 2 infractiuni, respectiv lovire si alte violente si amenintare, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Daca va fi inceputa urmarirea penala poate fi luata impotriva lui o masura preventiva si in cadrul acesteia se poate prevedea si interdictia de a se apropia de tine. Daca incalca aceasta interdictie poate fi arestat, tot ca masura preventiva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prima data faci o plangere la politie, pana la ordinul judecatoresc mai e ceva cale, politia trebuie sa faca o acnheta in primul rand

| RaduTN a răspuns:

De duci la politie si rezolva ei. Daca are 18+ poate ajunge chiar la puscarie daca incalca ordinul politiei.