| Gabriela0555 a întrebat:

Va rog ajutati-ma.
Fără glume, eu am rămas cu traume, am 14 ani.
Si de la 4 ani,verisorul meu,până acum câteva luni, ma tot atinge, si imi tot propune sa facem anumite lucruri, ma sărutat cu forta, ma lua cu forta, se urca peste mine cu forța, vreau sa mentionez ca acum are 23 de ani.
Ce sa fac? Dacă raportez poliției, toate cele întâmplate, ce se intampla? Va fi pedepsit, sa ii spun mamei?
Va rog am nevoie de toate informatiile posibile.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand spune-le parintilor si apoi, daca respectivul continua cu prostiile puteti sa-i faceti plangere penala, pentru infractiunea de agresiune sexuala, conform Codului penal, citez:
"ART.219.Agresiunea sexuală
(1) Actul de natură sexuală, altul decât cele prevăzute în art. 218, cu o persoană, săvârşit prin constrângere, punere în imposibilitate de a se apăra sau de a-şi exprima voinţa ori profitând de această stare, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi atunci când:
a) victima se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;
b) victima este rudă în linie directă, frate sau soră;
c) victima nu a împlinit vârsta de 16 ani;
d) fapta a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice;
e) fapta a avut ca urmare vătămarea corporală;
f) fapta a fost săvârşită de două sau mai multe persoane împreună.
(3) Dacă fapta a avut ca urmare moartea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 7 la 15 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(4) Dacă actele de agresiune sexuală au fost precedate sau urmate de săvârşirea actelor sexuale prevăzute în art. 218 alin. (1) şi alin. (2), fapta constituie viol.
(5) Acţiunea penală pentru fapta prevăzută în alin. (1) se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(6) Tentativa la infracţiunile prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) se pedepseşte."
Va trebui sa aveti si dovezi pentru aceasta.

| Gabriela0555 explică (pentru Ioandelasal):

Buna,multumesc.
M am gândit să îl înregistrez, si sa il fac sa recunoasca cele întâmplate.
Si mai am un verisor, fratele lui în vârstă de 15 ani, care a văzut tot, l-as putea înregistra si pe el.
Altfel nu stiu cum as putea, si poate un director de minciuni

| Gabriela0555 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc,dar daca il voi înregistra făcându-l să își recunoasca faptele mârșave, si pe fratele lui, martor la toate întâmplate, este destul? Alte dovezi nu stiu ce as putea avea sa le arat poliției

| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea in primul rand sa raportezi parintilor tai si ei vor lau atitudine imediat. Asa ceva este inadmisibil si daca nu spui nimic, varul ala o sa te violeze intr-o zi, crezand ca tu stai de placere ca el sa-ti afac ce vrei.
Din paacte, tu nu poti merge la Politie, ca esti prea mica, dar parintii tai pot.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Cduncfujndf a răspuns:

Încercă se le spui mai întâi părinților. Dacă nu rezolvă nimic, du-te la poliție. Dacă zici că chestia asta se întâmplă de mulți ani, de ce nu le-ai spus părinților tăi? De ce nu ai renunțat să te mai vezi cu el?

| Gabriela0555 explică (pentru Cduncfujndf):

Nu am cum sa nu ma vad cu el,mereu eu cu mama mergem la mătușa mea, mi-a fost frica. Chiar dacă mi-a facut rau, eu nu as vrea asta, totuși imi este verisor.
Mereu spunea ca se va opri, eu dormeam separat de el când mergeam la mătușa mea si venea el. Mereu l am refuzat.
Stiu ca am gresit, dar mi-a fost frica.

| Gabriela0555 explică (pentru Cduncfujndf):

Nu le am spus părinților,deoarece noi ca familie suntem foarte apropiați de ei.
Mi-a fost frica,sa nu îi dezbin, sa nu stric ce este frumos, plus ca nu stiam cum, si in afara de asta chiar dacă mi-a facut rau eu nu as putea.
Nu prea am cum sa nu ma vad cu el, mereu mama ma ia sa imi vizitez mătușa, si când dormeam acolo de exemplu de sărbători, dormeam separat, dar el venea la mine.