| mikiscence a întrebat:

va rog sa imi raspundeti daca v-ati mai intalnit cu situatii asemanatoare...practic prietenul meu este catolic(italian) si a fost casatorit...in biserica catolica nu se poate recasatori decat cu nu stiu ce fel de cereri la papa care costa in jur de 15 ooo euro...in fine...intrebarea mea este :ESTE POSIBILA O CASATORIE IN BISERICA ORTODOXA IN ROMANIA? si daca da... ce trebuie sa facem...se face ceva in mod deosebit? va multumesc frumos!

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista ceva conventie i acest sens: pana ce papa nu le desparte, alte biserici considera bigamie orice alta casatorie bisericeasca. Prima data trebuie sa-l elibereze papa, cea ce este de durata... cativa ani!
Dar divortul civil si cununia civila este admisa.

lolita
| lolita a răspuns:

Bun raspuns No God, cred ca o sa ma marit si eu doar la primarie.big grin

| Parintele a răspuns:

AR TREBUI SA STII CA O CASATORIE SE FACE LA STAREA CIVILA NU LA BISERICA!
DACA DIVORTEAZA LEGAL SE POATE CASATORI APOI TOT LEGAL FARA PAPA SI FARA POPI.

| Ben. a răspuns:

Da' e neaparat sa va duceti la biserica? nu e de ajuns la primarie? eu am fost q muierea doar la primarie si au trecut 20 de ani de atunci, si or sa mai treaca vreo 50.in schimb multi care au trecut prin biserica au rupt-o demult.

| mikiscence explică:

No god eu vroiam si religios pentru ca orice femeie vrea sa se imbrace o data in viata in rochie de mireasa ...si nu e ca sunt eu asa religioasa de felul meu... dar mi-ar fi placut sa decurga totul normal...nu e scopul meu in viata... dar in fine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La catolici, casatoria religioasa are loc o singura data in viata si pana la moarte, pentru ca un juramant in fata lui Dumnezeu nu se schimba. La divort civil sau la separare cei doi raman casatoriti in fata lui Dumnezeu. Pot primi dezlegare doar daca depun un dosar care sa dovedeasca ca unul din cei doi s-a facut vinovat de adulter sau alte practici nepermise unui crestin. Papa poate da dezlegare. Un catolic poate fi casatorit a doua oara in biserica numai la moartea unuia din soti. Cred ca cel mai bine ar fi sa nu te casatoresti religios, doar civil. Parerea mea. good luck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La catolici se depune un juramant la cununia religioasa si trebuie sa primeasca dezlegare de la preotii lor. iar daca vrei sa te cununii ortodox trebuie sa se boteze el ortodox si va puteti cununa.mergi si la preot si intreaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintele stie. Dumnezeu nu cere bani ca sa sfinteasca doua suflete in sfanta taina a cununiei.iti cere doar sa crezi. nu are nevoie de actele tale sau ale lui. el stie cine esti. el citeste inimile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Casa de piatra! parerea mea este ca trebuie sa discutati (sa discuti) cu un preot ortodox si vei vedea cu siguranta care este demersul de urmat, in orice caz nu va fi un "examen" deci depinde de voi sa fiti de acord sau nu cu ce se cere de facut inainte de casatoria religioasa (in afara de casatoria la primarie bineinteles!)
daca nu se va putea intr-un mod in care sa va convina voua mirilor (din motive pe care nu le puteti imagina azi...) atunci puteti face cununia la primarie in rochie de mireasa si apoi la biserica se face in mod sigur o slujba de binecuvantare a casatoriei voastre civile doar ca nu in rochia de mireasa (asta scriu din auzite dupa o informatie din anul 2002, poate s-a schimbat cate ceva de atunci)
sper ca am putut reda ideile cat mai clar posibil in mesajul meu, daca ai intrebari, scrie-mi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poathe si in biserica ortodoxa chiar daca el e catolic :]. aceeashi situatsie e si in familia mea cu tatal vitreg oh go on
:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La romano-catolici te poti casatori doar o data.
daca ai fost casatorit la romano catolici, ai divortat si vrei sa te recasatoresti poti, dar nu la catolici, la ortodocsi da poti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La romano-catolici te poti casatori doar o data.
daca ai fost casatorit la romano catolici,ai divortat si vrei sa te recasatoresti poti,dar nu la catolici,la ortodocsi da poti

| nikkkoleta a răspuns:

Problema asta de a nu se casatori a doua oara in biserica o au numai catolicii din ceea ce stiu, cred ca la noi la ortodoxi e diferit poti sa te casatoresti si pentru a doua oara de ajuns ca mergi la preotul din orasul tau si vb cu el te prezinti cu certificatul de casatorie din primarie si nu ai probleme, cred ca sunt toti preotii de acord multa bafta