| CRISTINAMIA a întrebat:

Bună!
Vreau să îmi fac buletin provizoriu. Am fost să îmi schimb buletinul cu 2 luni înainte de a expira și au zis că deocamdată nu îmi pot face, dar eu am nevoie ca să am buletinul valabil pentru a mă înscrie la un examen. Am sunat la evidenta populației și mi-au spus că buletinul provizoriu se face doar atunci când solicitantul nu are toate actele.
Cum pot facem să-mi bac buletin provizoriu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Functionarul care ti-a spus asta nu cunoaste legea. Mergi iarasi si daca iti spune tot asa du-te la seful serviciului si se va rezolva.
Conform art.19, alin.(3) din OUG 97/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai puţin de 15 zile, titularul sau reprezentantul legal al acestuia are obligaţia sã solicite serviciului public comunitar de evidenţã a persoanelor eliberarea unei noi cãrţi de identitate, prezentând documentele prevãzute la art. 14 alin. (3), (4) sau (5)."

7 răspunsuri:
| catalin1625 a răspuns:

Cât timp nu ai ajuns la data expirării de pe buletin, acesta este valabil. Poți să depui cerere pentru buletin în 10 zile de la expirarea acesteia. Dar dacă mai sunt 2 luni, poți sta liniștită. Încă e valabil.

| CRISTINAMIA explică (pentru catalin1625):

Ideea e că nu mă pot înscrie la examenul auto, iar în 2 luni când am de așteptat se vor ocupa multe locuri iar mie îmi expiră și dosarul.

| catalin1625 a răspuns (pentru CRISTINAMIA):

De ce nu te poți înscrie? În mod normal, ar trebui să poți... Cât timp buletinul tău este valabil, nu văd de ce nu ai putea.

| CRISTINAMIA explică (pentru catalin1625):

Examenul e pe 25 mai, iar mie îmi expiră pe 20 aprilie. Cam de asta...

| catalin1625 a răspuns (pentru CRISTINAMIA):

Contează să fie valabil în momentul în care te înscrii, eu așa știu.

| CRISTINAMIA explică (pentru catalin1625):

Era bine dacă era așa... am fost să mă înscriu și nu am putut pentru că atunci când sunt zile libere, nu am buletinul valabil.

| youdummy a răspuns:

Eu am avut buletin provizoriu anul trecut pentru că nu aveam acte pe casă și au zis că n-am cum să-mi dovedesc domiciliul. Nici acum n-am acte dar am buletin obișnuit, au zis să dau un nume și o adresă a unui vecin care să confirme că locuiesc unde am zis. Eu de fiecare dată m-am dus pe ziua în care expira buletinul. E încă valabil dacă mai ai 2 luni, și dacă în ziua examenului mai ai o zi până expiră, tot e valabil.