| VallantEliza5 a întrebat:

Bună!

Mi-a expirat buletinul în 2015. Nu am reușit să-l schimb până în prezent, din cauza unor probleme de sănătate(nu m-am putut deplasa de la domiciliu).

Astăzi am făcut dosarul și iar domnul de la Evidența Populației mi-a spus că trebuie să aștept mai mult decât în mod obișnuit (adică 14 zile), pentru că trebuie trimis la București și analizat.

Trebuie să aștept în jur de 30-45 de zile.

La plecare l-am întrebat încă o dată când aș putea veni după buletin și a spus: "Nu știu, încearcă și mai repede".

Problema este că vreau să mă înscriu la facultate în luna iulie, unde am nevoie de buletin, evident.

Iar înscrierea se face online, plata taxelor tot online, cu cardul.

Trebuie să-mi fac card până în iulie, unde din nou este necesar un buletin.

Vreau să vă cer o părere, vă rog frumos...

Să încerc totuși după 14 zile?
Sau 3 săptămâni?
Mi s-a părut că domnul era prost dispus și a vrut "să mă sperie".

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asteapta cca 4 saptamani de la depunerea actelor si apoi te duci si te interesezi. Daca tot nu este gata te adresezi sefului SPCLEP/SCEP, ii explici situatia ta si soliciti eliberarea CI mai repede, in asa fel ca sa il ai la data cand trebuie sa te inscrii la facultate.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să aștepți până cu o săptămănă inainte de data depunerii dosarului. Apoi mergi în audiență la seful de la evidențaa po-pulației.

| Vântulalb a răspuns:

Poate peste alti 6 ani.
Tu nu ai timp, dar politia trebuie sa lase totul deoparte ca sa-ti faca tie CI de urgenta. Poate nu stii, ca nu te-a interesat, dar toate CI se dau greu acum. Au probleme cu plasticul.
Daca peste 40 de zile nu e gata, cere CI provizorie.

| VallantEliza5 explică (pentru Vântulalb):

Am spus eu că îmi trebuie buletin de urgență? Până în 5 iulie mai este ceva timp. Adică ar avea timp să îl termine... 45 de zile mi se pare mult.

| VallantEliza5 explică (pentru Vântulalb):

Stiu ca a fost problema cu plasticul, dar aici la mine, din ce s-a mai discutat afară, plus ce a spus doamna gardian, buletinele se eliberează in 2 săptămâni. Oamenii mai au și probleme, nu e cazul să vă aruncați în acuzații...

| Vântulalb a răspuns (pentru VallantEliza5):

"Mi-a expirat buletinul în 2015.
Să încerc totuși după 14 zile?"