| justmisterious a întrebat:

vreau sa ma ajutati ( doar cei care stiu intr-adevar). am o sora geama si vreau sa ma transfer de la filo ( unde sunt acum) la ea in clasa, care e tot filo doar ca bilingv-engleza. pot sa ma transfer? am auzit ca e o lege a gemenilor care permite transferul dar ma de alta parte am auzit ca daca nu am dat testul de bilingv nu pot. va rog ajutati-ma cu raspunsuri.multumesc

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inteleg ca esti cl.a IX-a si amandoua sunteti la acelasi liceu. Acum nu te poti transfera, din cel putin 2 motive: transferul se putea face doar la inceputul sem.II si nu ai dat testul de limba.
Nu exista nici o lege a gemenilor, doar ca acest fapt constituie un motiv intemeiat pentru transfer si nu ai nevoie de alt motiv. Numai bine!

| justmisterious explică (pentru Ioandelasal):

In primul rand sunt baiatbig grin. poate e ciudat dar asa e.un baiat si o fata gemenibig grin.in al doilea rand sunt la alt liceu decat sora mea dar tot profil de filologie in clasa a X-a. Singura diferenta este ca ea e bilingv-engleza. Si ba da, exista o lege anume pentru gemeni doar ca nu o gasesc pe net explicata mai bine si de aceea nu imi dau seama daca pot sau nu sa ma transfer fara acel testsadsadsad

| Ioandelasal a răspuns (pentru justmisterious):

Exista o prevedere privind transferul gemenilor, in Regulamentul de organizare si functionare a unitatilor din invatamantul preuniversitar, citez:
"Transferul elevilor
Art.135. Elevii au dreptul să se transfere de la o unitate la alta, de la o filieră la alta, de la un profil la altul, de la o specializare/calificare profesionala la alta, de la o formă de învăţământ la alta, în conformitate cu prevederile prezentului regulament şi ale regulamentului intern al unităţii de învăţământ de la şi la care se face transferul. Aprobările pentru transfer se dau de către consiliile de administraţie ale celor două unităţi de învăţământ.
Art.136. (1) Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul. În situaţii medicale deosebite, elevii de clasa a IX-a pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/ a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie menţionate anterior.
(2) Elevii din clasele a X-a – a XII-a/a XIII-a se pot transfera, de regulă, la clasele la care media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul. Excepţiile de la această prevedere se aprobă de către consiliul profesoral.
Art.139. Gemenii se pot transfera în clasa celui cu media mai mare, sau invers, la cererea acestora.
Art.141. (1)Elevii din învăţământul liceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, astfel:
c) de la un liceu la altul, respectând filiera, profilul, specializarea, respectiv calificarea profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, în baza criteriilor prevăzute în prezentul regulament şi în regulamentul intern al liceului la care se solicită transferul;
d) de la un liceu la altul, schimbând filiera, profilul, specializarea, respectiv calificarea profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, după promovarea examenelor de diferenţă, în baza criteriilor prevăzute în regulamentul intern al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul;"
Poti citi si celelalte prevederi privind transferul, regulamentul se gaseste pe edu.ro sau pe site-uri ale inspectoratelor scolare. Va trebui sa sustii testul.

| justmisterious explică (pentru Ioandelasal):

Iti multumesc pentru raspunsul tauhappy

| justitiarul a răspuns:

Oficial nu exista nicio astfel de lege din cate stiu, dar parintii tai pot discuta cu directorul scolii unde invata sora ta si sigur se rezolva.
E atata dezorganizare in invatamant ca nu cred ca se impiedica nimeni de inca un transfer.

| cristiana1234 a răspuns:

Buna!
Exisata o lege a gemenilor!
http://www.calificativ.ro/......a1566.html
Nu stiu daca te mai ajuta acum... normal trebuia sa faci asta inainte sa incepa scoala ca exista o anumita perioada in care trebuie sa te duci la inspectorat si sa ceri sa te transfere...
Nu stiu daca te ajuta cu ceva raspunsu avand in vedere ca tu ai pus intrebarea in 2012 dar poti sa te duci la inspectorat sa intrebi daca se poate... daca te hotarasti sa te duci da-mi un mesaj sa-ti spun adresa de la inspectorat unde poti primii mai multe informati...