| cezarsorin18 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati si pe mine cu ceva... daca fac scoala de soferi in jud Iasi si am picat la examenul practic, pot sa il sustin in alt judet (fiindca timpul de asteptare in jud Iasi este de aproximativ 4 luni)... Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-l sustii doar in judetul de domiciliu sau de resedinta (flotant). Daca ai domiciliul sau resedinta in alt udet poti sa-l sustii in acela.

| cezarsorin18 explică (pentru Ioandelasal):

Dar chestia asta cu resedinta in ce consta? nu ma pricep

| cezarsorin18 explică (pentru Ioandelasal):

Cum pot deveni flotant? nu ma pricep deloc la chestiunile astea...te rog sa imi raspunzi

| Ioandelasal a răspuns (pentru cezarsorin18):

Resedinta inseamna flotant. Obtii viza de resedinta doar daca te muti intr-o localitate din alt judet si inchei un contract de inchiriere sau esti primit in spatiu.

| cezarsorin18 explică (pentru Ioandelasal):

Si nu stii cam cat dureaza aceasta procedura? Am auzit si eu ca trebuie sa semneze cineva din orasul respectiv precum ca locuiesti la acesta sau ceva de genul...

| Ioandelasal a răspuns (pentru cezarsorin18):

Poate dura cateva zile, cel mult o saptamana.