| IoanaG18 a întrebat:

Bună.
Vreau sa plec la iubitul meu, din cauza părinților. Voi da o declarație la politie ca plec de buna voie, insă lucrurile mele cum le pot lua de la ei?(hainele cumpărate de mine și de el din banii noștri, etc).
Sa cer ajutorul politiei și sa le iau de fata cu unul din părinți? Vor fi de acord cei de la politie?

Menționez ca sunt majora.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti majora poti pleca fara nici o problema, nu trebuie sa dai nici o declaratie la politie, doar sa le spui parintilor ca ai plecat, ca sa nu te dea disparuta.
Si lucrurile tale le poti lua la buna intelegere, nu cred ca parintii se vor opune.
De altfel politia nu are atributii si nu va interveni in asemenea situatii, daca nu va intelegeti va trebui sa-ti dai parintii in judecata pe cale civila pentru obtinerea lucrurilor.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti majora NU ai nevoie de consimtamantul parintilor sau al Politiei, putand pleca cand doresti tu.

las-le totusi un bilet parintilor, sa le spui unde-ai plecat, ca alerteaza Politia si televiziunea, gandind ca te-a rapit cineva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca ești majoră? Îți faci bagajele și ai plecat. Ce treabă mai are poliția?

| Brizbriz a răspuns:

Da, da declaratie la politie, nu e necesar, dar, macar politia stie care e treaba

lucrurile tale daca le iei, bine, daca nu... uita, nu o sa mori fara, e clar ca traiesti intr-un cuib de viespi, eu as pleca si nu m-as uita inapoi

| mi25 a răspuns:

Daca nu te lasa sa iti iei lucrurile, deschizi actiune in instanta pentru Ordonanta presedentiala, care se judeca in cateva saptamani.
Poti sa faci si plangere la politie pentru sechestrare de bunuri de folosinta urgenta.