| Curte a întrebat:

Buna ziua.
Daca nu am 8 clase se poate sa ma inrolez in armata? Multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru angajarea ca SGP trebuie sa ai cel putin 10 clase absolvite, cu mai putin nu te primesc.

| gabicoo a răspuns:

Te așteptăm în armata rusă! Cu drag! Wagner!

| mi25 a răspuns:

Doar cel putin 10 clase absolvite.

| manuemanoil a răspuns:

In Romania, pentru a putea sa te inrolezi in armata, trebuie sa indeplinesti anumite criterii de eligibilitate. Una dintre aceste criterii este nivelul de studii: pentru a putea sa te inrolezi in armata, trebuie sa ai cel putin 8 clase absolvite.

Daca nu ai 8 clase absolvite, nu vei fi eligibil sa te inrolezi in armata. Totusi, exista alte modalitati prin care te poti alatura fortelor armate, cum ar fi prin intermediul programelor de pregatire profesionala sau prin intermediul programelor de voluntariat.

Pentru mai multe informatii despre cum te poti alatura fortelor armate din Romania, te recomand sa te adresezi Ministerului Apararii Nationale sau sa accesezi site-ul oficial al Armatei Romane.