| Anxxx a întrebat:

Buna ziua! Acum aproape 2 sapt am lovit o femeie pe trecere, dar nu grav, cred ca a avut a julitura sau maxim s-a invinetit. Eu am oprit masina pe troutuar si am cautat o dar doamna respectiva a disparut. M am speriat, am crezut ca daca a plecat (cu toate ca ii facusem semn din masina sa ramana pe loc ) nu se va intampla nimic si am plecat. Tocmai acum m-a sunat de la pilitie ca luni sa ma duc la sectie. Nu stiu ce sa fac. Nu am problema sa mi se ia permisul pentru o perioada te timp, dar imi e teama sa nu mi faca dosar penal sau ceva in genul acesta. Sunt incepatoare si nu sunt din Bucuresti( acolo unde s-a intamplat). Conduceam cu gps ul. M am uitat la trecere si nu se vedea nimeni, mi am aruncat ochii in gps sa vad in ce directie sa o iau si cand am pus privirea iar in fata a aparut. Nu aveam viteza tocmai fiind ca nu stiam pe unde trebuue sa o iau. Daca imi aduc bine aminte cred ca mergeam cu viteza intai. Va rog, am nevoie de un sfat/indrumare. Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei merge la politie si vei afla de ce esti invinuita, daca tu nu stii noi n-avem de unde sti nici atat.
Ar fi bine sa mergi cu un avocat.

| Violleta2022 a răspuns:

La trecerea de pietoni AI OBLIGATIA sa incetinestis au sa opresti, ca sa lasi toti pietonii sa treaca.
Nu ai acordat prioritate si chiar ai lovit o persoana, asta este grav, posibil sa ti se suspende permisul pentru neacordarea de prioritate si daca femeia aduce dovezi ca are piciorul sau coastele rupe si este in incapacitate de munca, trebuie sa-i platesti spitalizarea si daunele fizice. In acest caz te alegi cu dosar penal.
Apropo, GPS-ul are voce, pentru atat lucru nu trebuie sa te uiti pe ecran. In orice caz asta nu este o scuza pentru Politie!
Cum tu nu ai idee pe cine ai lovit fiindca nu ai ooprit cand ai lovit femeia, se poate considera ca ai fugit de la locul faptei si daca cineva ti-a luat numarul, apai legal ai de tras. Nu are importanta unde ai oprit tu masina dupa accident, trebuia in acel moment cand ai lovit femeia sa incremesti acolo!