| iulianiulian17 a întrebat:

Acum 3 zile am facut un accident cu masina unei prietene de la servici, m-am rasturnat intr-o curba aveam si un pic de viteza,am chemat salvarea si a venit si politia eram lovit la cap iar ea la picioare, masina era a prietenei mele care se afla in dreapta, nce o sa patesc mai exact? O sa-mi deschida dosar penal, poate sa ma dea in judecata, o sa-mi ia permisul? Mentionez ca nu am obligat-o sa conduc eu, ea a vrut ca ii era mai bine in dreapta.

Răspuns Câştigător
| PeggyRock a răspuns:

Dosarul îl deschide poliția în mod automat pentru vătămare corporală din culpă. Depinde care vor fi cauzele, s-ar putea să rămâi o lună fără permis. Va trebui să îi repari mașina. Dacă vrea te poate da în judecată pentru daune morale/materiale.

| Florentina_7104 a răspuns (pentru PeggyRock):

Pentru vătămare corporală din culpă e necesară plângerea prealabilă conform art. 196, alin.6, deci nu îl va deschide poliția din oficiu. Trebuie ca prietena să depună plângere prealabilă la poliție. Va răspunde însă pentru depășirea limitelor de viteză că am înțeles că mergea cu viteză.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In toate cazurile de acest gen se deschide dosar penal, in primul rand in rem (privind fapta), pentru a se stabili daca este vorba de o infractiune sau doar contraventie si apoi, daca este infractiune, in personam (privind persoana vinovata).
In functie de urmari (mai ales zilele de ingrijiri medicale), motivul accidentului (ai fost baut, drogat sau ai incalcat legislatia rutiera) si ce se va stabili poti fi acuzat de vatamare corporala din culpa.
In functie de infractiune si daca esti condamnat ti se poate anula si permisul de conducere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de rani, posibil sa iti faca si un dosar penal pentru vatanare corporala