| vasy24 a întrebat:

Buna ziua!

Am 16 ani jumatate, intr-o seara pe la ora 10 si ceva am iesit cu prieteni in drum, s-a mergem la discoteca, am fost opriti de politia locala la mine la poarta si ne-au cerut datele prieteni mei au dat datele dar eu am intrebat :

-pentru ce dau datele?

si unul dintre politisti :

-da datele si apoi iti explic eu

dau datele in speranta ca mi se v-a explica, m-a duc la politist

m-a intreaba cati ani am

-16 ani

el cica stii ca na-i voie la ora asta in drum

unde te duci

-la discoteca

el cica iesi acasa ca-ti dau doua palme

Vreau sa stiu si eu ce drepturi am ca maine vreau s-a ma duc cu tata la postul de politie si ce trebuie sa fac

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea anterioara. Daca nu mi-ai vazut acolo raspunsul il repet:
Politistul avea dreptul sa te legitimeze si sa-ti dea un sfat, in sensul de a merge acasa, nu avea voie sa te ameninte, n-ai savarsit nici o infractiune sau contraventie."
Si de ce te duci cu tatal la politie?

| vasy24 explică (pentru Ioandelasal):

Pai m-a duc pentru ca, poate ma mai intalnesc cu el odata si atunci chiar imi v-a da doua palme.

| Ioandelasal a răspuns (pentru vasy24):

Parerea mea este sa-ti vezi de treaba, a fost doar o amenintare neserioasa, a sarit si el putin peste cal. Daca nu faci nimic ilegal n-o sa ai probleme cu politia si cred ca nici cu acel politist.

| MrAnderson a răspuns:

Un politist are mereu dreptul de a cere unui cetatean sa se legitimeze, iar acesta este obligat sa poarte la el actul de identitate si sa-l prezinte la cerere.
Aici nu este o problema.
In acelasi timp, un politist este si el obligat sa se prezinte inainte de a solicita actele de identificare.

Daca va dadea palmele alea, da, era de rau. Rau, rau...Dar asa, stai cuminte, nu e nimic in neregula.

Cu stima,
Neo