| vasy24 a întrebat:

Buna ziua!
Am 16 ani jumatate, intr-o seara pe la ora 10 si ceva am iesit cu prieteni in drum,s-a mergem la discoteca, am fost opriti de politia locala la mine la poarta si ne-au cerut datele prieteni mei au dat datele dar eu am intrebat :
-pentru ce dau datele?
si unul dintre politisti :
-da datele si apoi iti explic eu
dau datele in speranta ca mi se v-a explica, m-a duc la politist
m-a intreaba cati ani am
-16 ani
el cica stii ca na-i voie la ora asta in drum
unde te duci
-la discoteca
el cica iesi acasa ca-ti dau doua palme

Vreau sa stiu si eu ce drepturi am ca maine vreau s-a ma duc cu tata la postul de politie si ce trebuie sa fac

Răspuns Câştigător
| Lionsgate a răspuns:

Pai find cetatian european ai, liber la informare, si ai avut drept s aintrebi pentru cei trebuie, daca te lovea puteai depune plangere inpotriva politistului linistit, dac ateo prins pe drum nu-ti poate face nimic,, in discoteca daca esti nu ai voie sub 18 ani.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politistul avea dreptul sa te legitimeze si sa-ti dea un sfat, in sensul de a merge acasa, nu avea voie sa te ameninte, n-ai savarsit nici o infractiune sau contraventie.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Minorii nu au ce căuta la discotecă, nu au ce căuta pe stradă, etc.
Și-au făcut datoria!
Pa, pa.

| Oana92 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Minorii nu au ce cauta pe strada? Aloooo...e anul 2013, nu 1913!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai voie sa intri in discoteci, fiindca esti minor, esti obligat sa te legitimezi la cererea politiei, fara sa primesti explicatii suplimentare si trebuie sa fii insotit de un adult daca esti noaptea pe strada, fiindca esti minor. Nu are nici un drept sa te ameninte, trebuia sa te duca la sectie si sa-i cheme pe parintii tai sa te ia acasa.

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

In primul rand politistul este obligat sa se legitimeze inainte sa te ia pe tine la intrebari. In al2lea rand este obligat sa iti ofere un motiv pentru care face asta, ca nu mai traim in comunism unde politia avea dreptul sa intre fara motiv peste tine in casa si tu aveai "dreptul" doar sa taci si sa te supui. In al3lea rand acest om are 16 ani, nu 3 ca sa fie obligat sa fie insotit pe strada de un adult.Si simplul fapt ca se afla pe strada nu reprezinta un motiv intemeiat pentru a fi dus la sectia de politie.

P.S. In discoteci se tin inclusiv balurile bobocilor(cls a 9a=14, 15 ani) iar ei au dreptul sa intre acolo!

| Brigaela a răspuns (pentru Oana92):

Mai consulta legea.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Oana92):

Bună.
Băiatu, este la nivel național un program al Inspectoratului General al Poliției Române pentru prevenirea violenței, consumului de alcool și etnobotanice, etc. iar polițiștii au aplicat litera legii.
Balul bobocilor este organizat și sunt supravegheați de adulți toți elevii!
Afirmațiile tale sunt nefondate!
Pa, pa.

| Oana92 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Ce inseamna pentru tine ca au aplicat litera legii? Ca au amenintat un baiat cu bataia pentru ca mergea pe strada? Ba fratilor, dar voi chiar nu vreti sa avansati deloc cu mintea? Vreti neaparat sa traiti in continuare in comunism? Prin coreea inca mai e...
Doar atunci mai auzeai asa ceva si iti parea logic! La dracu, de aia merge tara asta cum merge ca noi am iesit din comunism doar cu numele, mentalitatea oamenilor nu s-a schimbat!

Si ce legatura are prevenirea violentei a consumului de alcool si etnobotanice cu faptul ca baiatul era pe strada? Si cum previ violenta, utilizand-o? Sau aveti aceeasi idei ca toate babele de prin tramvaie care cred ca toti tinerii sunt hoti si drogati?

Iar balul bobocilor este organizat de catre elevii de a12-a, care nu sunt obligatoriu majori. Iar cu supravegherea e discutabil, profesorii in general pleaca dupa terminarea programului/spectacolului(undeva in jur de ora 9) iar "discoteca" tine mult dupa asta.

Iar asa, de final, politistul este obligat sa se legitimeze(daca nu o face eu ce garantie am ca cel care ma ia pe mine la intrebari e chiar politist?) si mai apoi sa si ofere o explicatie pentru faptul ca te ia la intrebari.

| dani9354 a răspuns:

Eu nu cred ca un politist ameninta pe cineva, fara sa fie provocat.El are tot dreptul sa te legitimeze fara a da alte explicatii.Sa te bucuri ca parintii tai nu au primit o amenda pentru faptul ca te-au lasat singur pe strada.La postul de politie nu ai ce sa faci, nu ai nimic concret, politistul nu o sa recunoasca, tu nu ai nici-o dovada si in plus eu cred ca omul ti-a vrut doar binele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da un oamenii de 17 ani nu au ce cauta pe strada cand e intuneric ca ii mananca bau-bau(deoarece la lumina soarelui e imposibil de savarsit o crima,hai naiba sa fim seriosi ca daca un om e al dracu te omoara cand esti acasa la tine cand esti adormit,fara sa se streseze,), nu au voie bauturi alcoolice decat apa si suc Teddy, nu au voie la televizor ca li se strica ochii, nu au voie afara ca se imbolnavesc, nu au voie la pc ca invata prostii, nu au voie sa aiba prieteni ca ii invata prostii, desenele animate de tipul Tom si Jerry implica un grad ridicat de violenta asa ca aveti grija.Ii cresteti cu minciuci care pur si simplu ii fac mai cretini de genul Mos Craciun exista.Ie bagati in cap rahaturi cum ca omul e facut din flegme si namol.Ca exista un zombie invizibil care ii vede tot timpul.Le spuneti ca ii aduce barza in cioc,si cu cat traieste mai mult cu ideea asta, cu atat o sa ii afecteze mintea in viitor.
Iar la 18 ani primesc sut in cur, dati afara din casa si sunt pusi sa faca absolut TOT, fara nici un ajutor. Tine un tigru 17 ani doar cu laptic si mamic in 5 metri patrati si apoi trimite-l la vanatoare, nici nu o sa fie in stare sa alerge.
Oamenii aia nu sunt politisti au facut misto de tine replica,, iesi acasa'' e dintr-un clip devenit viral pe Youtube.
Sa respectam legea, ok, dar cand legea devine cretina, trebuie sa devenim si noi cretini? Dupa parerea multora da. Sa primesti amenda la 3 noaptea cand orice vietate doarme ca ai avut 60km la ora in localitate cand drumul permite doar 50.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ati vazut ce s-a intamplat cu domnisoara Babenco, daca se mai poate numi domnisoara o tipa care a facut sex cu 5 tipi in propria ei voma.
Nici o arma de profesori nu a fost in stare sa stea cu ochii pe ea sa nu bea alcool, nici o armata de profesori nu a fost in stare sa isi dea seama ca era beata moarta, nici o armata de profesori nu si-a pus intrebari de genul, tu cu cine mergi acasa?
Asa ca politistii care au vazut prea multe filme Americane de actiune si se cred ei bastani ca se i-au de copii pe strada, ar trebui sa se ocupe de cazuri grave nu sa stea dupa oameni de 17 ani ca e ora 10 noaptea.
Mi se pare mai mult decat penibila situatia asta.

| xClementine a răspuns:

Aveau tot dreptul sa te legitimeze, iar tu trebuia sa te conformezi fara sa ceri prea multe explicatii. A facut numai bine, ca minor, n-ai voie pana la o ora prea tarzie afara si mai ales in discoteca. Cu toate astea, nu are dreptul sa te loveasca, ai fi putut sa-l reclami daca s-ar fi intamplat asa ceva. In orice caz, data viitoare, fii mai atent!

| vasy24 explică:

Cred am dreptul la informare, cred ca voi nu v-a dati datele oricarui politist de pe drum, pe langa asta nu s-a legitimat putea fi orice excroc.

| emi1998 a răspuns (pentru vasy24):

Ideea e că și tu ai dreptate dar și ceilalți.Ca minor nu ai voie să mergi în anumite locuri(deși nimănui nu-i pasă) dar polițistul nu are voie să îți ceară actele până nu se legitimează. Dacă mergi la secție poți să îl acuzi doar că te-a amenințat, în rest își făcea doar treaba.