| andreeaion1663 a întrebat:

Buna ziua, am 16 ani si mi s-a facut dosar penal pentru furt calificat, am luat dintr un magazin 2 produse de cosmetica, pe care le am achitat dar dupa ce m au prins, dosarul penal va aparea in cazier daca nu a fost vorba despre condamnare si nici nu a fost pus in cautare?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.290/2004, rep. in 2009, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 9. În ceea ce priveşte persoanele fizice, în cazierul judiciar se înscriu date privind:
a) pedepsele, măsurile de siguranţă şi educative, pronunţate prin hotărâri judecătoreşti definitive;
b) renunţarea sau amânarea aplicării pedepsei, începerea, întreruperea şi încetarea executării pedepselor şi a măsurilor educative, suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei, înlocuirea, eşalonarea şi achitarea amenzii penale;
c) amnistia, graţierea, prescripţia executării pedepsei, reabilitarea, caracterul politic al condamnării;
d) pedepsele şi măsurile pronunţate prin hotărâri penale definitive de instanţele judecătoreşti din străinătate, precum şi măsurile luate prin actele efectuate de organele judiciare penale din străinătate, dacă aceste hotărâri au fost recunoscute de organele române competente;
e) hotărârile definitive care impun rectificări în cazierul judiciar;
f) extrădarea."
Fiind minor impotriva ta s-ar putea lua doar o masura educativa, pentru infractiunea comisa masura educativa ar fi neprivativa de libertate.
Daca nu se ia nici o masura atunci nu vei avea nimic inscris in cazierul judiciar.

| sierra1 a răspuns:

Sperăm să rămână vizibil la dosar măcar 10 ani de acum incolo, să știe omul cu cine are de-a face

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Ba da chiar asa foame sa fie incat sa furi 2 cacaturi din magazin ma? Adica cat de proasta sa fii sa ajungi sa ti se faca dosar penal pentru niste banalitati de obiecte pe care le puteai cumpara drq..nu mai zic de faptul ca ai gandit cu degetele de la picioare rolling on the floor nu te-ai gandit asa tu ca sunt camere pe acolo? Si altceva rolling on the floor daca tot ai vrut sa furi de ce n-ai furat ma vere ceva de valoare ca sa merite dosaru ala penal.

| gabicoo a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Nu este vorba de foame - prostia omenească este explicația.