| FaraNume00 a întrebat:

Daca am dosar penal pentru furt calificat? E obligatoriu sa ma cheme la tribunal? Am app 18 ani! Cam cât timp durează cercetarea penală? Pot sa intru la pușcărie? Prima data am luat amenda acum mi-a făcut dosar penal? Dau funda cel mai bun răspuns!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Toate intrebarile tale sunt numai despre asta. Tot nu te-ai lamurit? Conform legilor e posibil sa intri la puscarie. Mai ales ca nu esti la prima abatere.

| FaraNume00 explică (pentru darrio2007):

Tu de unde știi?

| darrio2007 a răspuns (pentru FaraNume00):

Pe ce lume traiesti? La prima abatere se considera o greseala si scapi cu o amenda. Deja la a doua abatere se considera recidivă si vei fi pedepsit conform legii in vigoare. Adica iti place aceasta „meserie". Nu inteleg de ce intrebi daca te cheama la tribunal. Păi cine este judecat? Nu esti tu ăla? Daca nu ai inca 18 ani vei fi insotit de unul din parinti. Dupa 18 ani esti direct raspunzator de faptele tale.

| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, se aduna si prima pedeapsa si le savarsesti pe amandoua in puscarie.