| Dzuki12e44 a întrebat:

Salutare.
Nu am asigurare de sănătate și urmează sa fac o Operație.
Dacă plătesc asigurarea de sănătate (pe 6 luni). Asigurarea acoperă și costul operației sau doar zilele de spitalizare? Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu mai bine te duci si platesti la privat sa faci operatia aia?

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa vorbești cu medicul depre costurile operației în primul rand și dacă se face prin casa de asigurari sau se plătește.Pe urma în funcție de răspuns sa mergi la casa de asigurari și sa explici despre ce vorba și cei de acolo îți vor spune ce acoperă și ce nu asigurarea.

În general asigurarea chiar și plătită poate sa te scutească de plata spitalizării și de anumite tratament și operării ce nu sunt contra cost sau făcute la privat.

| Frank51 a răspuns:

Doar dacă operația face parte din grila de operații decontate.