| AnonimulR3kter666 a întrebat:

Bună ziua. Am avut o rezervare la un hotel din Bulgaria.Am plătit deja camerele. Având în vedere ca este stare de urgenta și au închis hotelul, ei nu vor sa ne dea banii înapoi. Aveți idee dacă putem sa ii dam în judecata?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nimeni nu-ti va da banii inapoi (ei supravietuiesc acum din banii adunati anticipat), doar daca este obligat prin contract si pe baza de judecata indelungata. Daca firma cu care ai facut contractul are asigurare, atunci asiguratorul te poate despagubi in limita clauzelor contractuale. Forta majora insa scuteste de obligatile contractuale, daca sunt invocate.

Majoritatea asemenea sejururilor se amana pana dupa trecerea epidemiei.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca vei putea sa-i dai in judecata, daca nu vor restitui sumele platite de bunavoie. Cel mult ar putea retine un comision.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De putut poți. Să câștigi procesul, nu sunt șanse. Vor invoca starea de necesitate.

| Wr3nch a răspuns:

Poti, dar din moment ce e stare de urgenta o sa ai de asteptat pana incepe procesul.

| Alverto a răspuns:

Da poți, dar acum depinde unde ești tu