| marianalexandru348 a întrebat:

Buna ziua!
Am cumparat o casa care nu este finalizata, iar accesul la aceasta se face printr-o alee privata (suntem mai multi vecini care avem dreptul de proprietate).
Urmeaza sa ne racordam la reteaua de electricitate si de canalizare, in momentul acesta am primit "transformatoarele" pentru curent, urmand sa fie sapat un sant pe aleea respectiva prin care sa ne legam locuintele.

Intrebarea mea este daca avem nevoie de aprobarea tuturor proprietarilor acelei strazi private intrucat o vecina ne-a spus ca nu ne da acordul sa sapam pe strada intrucat exista niste conflicte mai vechi intre ea si alti vecini.
Daca ma puteti ajuta si cu o baza legala v-as fi recunoscator intrucat lucrarile vor fi executate, iar aceasta ne-a spus ca ne va da in judecata.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vecina nu este de acord puteti sa obtineti o hotarare judecatoreasca, in urma unui proces civil.
O sa castigati, avand in vedere ca ambele utilitati sunt subterane, sigur ca va trebui sa aduceti aleea la starea initiala dupa terminarea lucrarilor.

| marianalexandru348 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! O sa mai astept raspunsuri

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Eu nu inteleg de ce ai dat banii pe o astfel de casa, ca sa ce sa fi vesnic in scandal cu vecinii? Vinde o cit mai repede si cauta ti altceva eventual un apartament gata renovat si doar te muti, nu sa mai bagi bani in casa sa o faci, cate camere are casa? Faptul ca ai vecini in curte nu este ok o sa ai mereu ceartă si discutii cu ei, vecinii sunt oameni tineri sau in vîrstă?

| marianalexandru348 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Vecinii sunt pe strada, nu in curtea respectiva, datorita faptului ca urmeaza sa devin parinte am apreciat mai de folos o casa decat un apartament. Multumesc de opinie!