| cristi568 a întrebat:

Am depus in luna Aprilie, 2015, o plangere la politie impotriva finantelor. Acestia ma scot cu datorii de impozit pe o masina care aparuse acolo pe numele meu, eu nestiind de aceasta masina. Cel mai probabil a fost inregistrata de cineva care a avut actele mele, sau s-a facut vreo hotie.

In urma plangerii, cazul a devenit penal. Am fost astazi la parchet si mi s-a spus ca acest caz a fost clasat.

Ce inseamna mai exact clasat. Am citit cateva definitii pe internet dar nu inteleg exact. Clasat, deci s-a renuntat la procedura intrucat nu exista vinovat, deci eu raman cu acea masina inregistrata si cu impozitul?

Inca nu mi s-a trimis raspunsul concret prin posta, de asta intreb.

Multumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului de procedura penala, citez:
"Art.315.Clasarea
  (1) Clasarea se dispune când:
  a) nu se poate începe urmărirea penală, întrucât nu sunt întrunite condiţiile de fond şi formă esenţiale ale sesizării;
  b) există unul dintre cazurile prevăzute la art. 16 alin. (1)."
"ART.16.Cazurile care împiedică punerea în mişcare şi exercitarea acţiunii penale
  (1) Acţiunea penală nu poate fi pusă în mişcare, iar când a fost pusă în mişcare nu mai poate fi exercitată dacă:
  a) fapta nu există;
  b) fapta nu este prevăzută de legea penală ori nu a fost săvârşită cu vinovăţia prevăzută de lege;
  c) nu există probe că o persoană a săvârşit infracţiunea;
  d) există o cauză justificativă sau de neimputabilitate;
  e) lipseşte plângerea prealabilă, autorizarea sau sesizarea organului competent ori o altă condiţie prevăzută de lege, necesară pentru punerea în mişcare a acţiunii penale;
  f) a intervenit amnistia sau prescripţia, decesul suspectului ori al inculpatului persoană fizică sau s-a dispus radierea suspectului ori inculpatului persoană juridică;
  g) a fost retrasă plângerea prealabilă, în cazul infracţiunilor pentru care retragerea acesteia înlătură răspunderea penală, a intervenit împăcarea ori a fost încheiat un acord de mediere în condiţiile legii;
  h) există o cauză de nepedepsire prevăzută de lege;
  i) există autoritate de lucru judecat;
  j) a intervenit un transfer de proceduri cu un alt stat, potrivit legii."
Sunt curios pentru ce infractiune ai facut plangerea penala, nu stiu sa existe vreo infractiune in situatia expusa.
O sa primesti un exemplar al ordonantei de clasare, citez:
"ART.316. Înştiinţarea despre clasare
  (1) Ordonanţa de clasare se comunică în copie persoanei care a făcut sesizarea, suspectului, inculpatului sau, după caz, altor persoane interesate. Dacă ordonanţa nu cuprinde motivele de fapt şi de drept, se comunică şi o copie a referatului organului de cercetare penală."
Daca nu esti multumit de solutie poti face plangere, la prim-procurorul parchetului, in termen de maximum 20 de zile de la primirea ordonantei.

| doctorandus a răspuns:

Declar-o furata si ti-o aduce Politia la domiciliu.