| Roloo22 a întrebat:

Am vandut o masina in 2015 cu contract vc dar nu am scos-o de la fiscal avand niste datorii pe care le-am platit acum in 2023, dar nu imi pot scoate masina de la fiscal pentru ca cica contractul a devenit nul. Ce pot face in situatia asta? Proprietarul nemaiavand masina si actele, am doar copiile de la ea, cum pot scoate totusi masina de pe rolul meu fiscal

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cine ti-a spus asta si n-ai intrebat de ce contractul a devenit nul?
Un contract este nul doar daca la incheiere se incalca anumite prevederi imperative ale legii si nu prin trecerea unui timp de la incheiere, in cazul expus acesta nu poate fi motiv de nulitate.

| Roloo22 explică (pentru Ioandelasal):

Nu stiu, mi se pare aberant avand toate copiile dupa acte inclisiv copie dupa buletinul noului prorietar sa nu o pot scoate de la fiscal, ca a trecut mult timpvde cand am vandut o ok imi asum am llatit toate amenzile si datoriile

| suntserios a răspuns (pentru Roloo22):

Pai ala cum nu mai are masina? Cum a vanduto masina fiind a ta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Roloo22):

Si n-ai mers la Serviciul de inmatriculari s-o radiezi de pe tine?
Abia dupa radierea inmatricularii o poti scoate de la impozit.

| Roloo22 explică (pentru Ioandelasal):

Pai ca sa o radiez trebuie cartea in original si cartea e la cel caruia i am vandut masina,