| Gubcfh a întrebat:

Bună ziua.
Am distrus din greșeală actele de stare ( buletinul și certificatul de naștere)
Puteți să mă îndrumați ce am nevoie pentru a scoate alte acte.
Taxe. Cereri tip. Totul

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este o procedura destul de complicata daca nu ai nici un act care sa te "dovedeasca".
Va trebui sa dovedesti indubitabil ca TU esti TU, ceea ce va fi foarte complicat fara nici un act.
Trebuie sa mergi la biroul de Evidenta Populatiei unde apartii (unde ti-ai facut buletinul) si iti vor da instructiunile pas cu pas.

| GabyT10 a răspuns:

Prima oara trebuie sa iti faci o carte de identitate provizorie, pentru ca fara act de identitate nu poate face cererea pentru eliberarea duplicatul certificatului de nastere.Pentru C.I provizoriu, mergi la evidenta populatiei.Vei avea nevoie de 3 poze tip buletin, certificat de căsătorie – original + copie (daca este cazul), sentinta de divort rămasă definitivă - original + copie (daca este cazul), actul de spatiu, in original si copie, un alt act cu fotografie (pasaport, permis de conducere, carte de alegător) - original + copie si daca nu ma insel platesti o suma foarte mica acolo (contravaloare C.I provizorie). Dupa obtinerea cartii de identitate provizorii, mergi la Starea civila pentru eliberarea duplicatul certificatului.Aici ai nevoie de anexa 59 si copie+originalul C.I provizorie. Dupa ce ti se elibereaza duplicatul iti poti face C.I.Iti las un link cu anexa 59, sa nu spui ca le-ai distrus, doar le treci pierdute in locuri necunoscute.
http://www.sector5.ro/media/46122/anexa-59-duplicat-nastere.pdf