| Stefania364 a întrebat:

Bună ziua! Am facut un împrumut la un Ifn și am avut ca girant pe socrul meu.
Eu nu am mai reușit să plătesc și au spus că vor pune popriri.
Socrul meu mai are o bancă cu care a luat o mașină, credeți că este posibil să îi pună sechestru pe ea?
Mulțumesc frumos!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand vor pune poprire pe salariul tau (daca ai) si apoi pe al socrului sau pe pensie, dupa caz, precum si pe conturi de depozite din banci.
Daca nu obtin asa restituirea pot sa sechestreze si sa vanda si masina socrului, mai ales daca tu n-ai bunuri mobile executabile silit.
Formele de executare depind si de suma care va fi executata silit.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mare prostie ai facut, nu trebuia sa faci imprumut, acum vei avea scandal in casa cu sotul si cu socrul, trebuia sa te gîndesti inainte sa faci credit, ăia nu glumesc, pun poprire si daca socrul tau nu a platit masina o poate lua banca, asa ca il faci fericitlaughing Bravo tie, ce suma ai imprumutat de la banca? Mergi la ei si cere o aminare sa te inteleaga, ai serviciu? Vor pune poprire pe salariul tau.

| Mavni a răspuns:

In ordine: pe salar, pe masina, pe casa. Depinde de suma si cate dobanzi se acumuleaza.
IFN-urile sunt mai rele decat Bancile de care va plangeti.