| Adrian17k a întrebat:

Salut,daca am datorie la banca in valoare de 1400 de lei în momentul asta, îmi poate pune sechestru pe mașina chiar daca e mult mai scumpă daca nu plătesc la timp? Mașina e pe numele meu

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Chiar daca-ti executa silit masina, asta nu inseamna ca-ti vor lua masina in contul celor 1400 de lei si nu mai primesti nimic inapoi.

Masina va fi vanduta pentru suma corecta, din care ei isi opresc datoria+penalitatile+cheltuielile de judecata, iar tu primesti restul.

De exemplu, daca masina se vinde cu 10.000 de euro iar ei trebuie sa-si recupereze 1000 de euro, vei primi 9000 de euro inapoi.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La executarea silita, mai ales pentru sume modice, se incepe cu poprirea pe salariu sau conturi in banci.
Doar daca nu este posibila poprirea se poate incepe cu poprirea mobiliara, de regula obiecte cam de valoarea sumei datorate.
Daca nu detii asemenea obiecte atunci se poate executa silit si masina.

| Adrian17k explică (pentru Ioandelasal):

Chiar și dacă aceasta este peste suma datorata

| Adrian17k explică (pentru johnnny123):

Am înțeles, mulțumesc frumos, mă voi duce sa o plătesc atuncilaughing)

| johnnny123 a răspuns (pentru Adrian17k):

Asta este intotdeauna cea mai buna idee :-)

| johnnny123 a răspuns (pentru Adrian17k):

Chiar daca-ti executa silit masina, asta nu inseamna ca-ti vor lua masina in contul celor 1400 de lei si nu mai primesti nimic inapoi.

Masina va fi vanduta pentru suma corecta, din care ei isi opresc datoria+penalitatile+cheltuielile de judecata, iar tu primesti restul.

De exemplu, daca masina se vinde cu 10.000 de euro iar ei trebuie sa-si recupereze 1000 de euro, vei primi 9000 de euro inapoi.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca se poate, banca vanzandu-ti masina la licitatie pe cat vor ei, isi opresc datoria si toate cheltuielile de judecata si de licitatie (cares e pot ridica la 2-5000 lei) si apoi iti dau tie, ce ramane din banii de pe masina.

| Brizbriz a răspuns:

Ai dat funda cuiva, care are dreptate, dar nu chiar, pentru ca pana la executare silita, e cale lunga, lunga... adica:

la 1400 de lei nu patesti nimic, dat fiind ca avocatul, taxa de timbru si judecata costa mult mai mult, si pana ajung sa te execute silit or sa treaca ani

TOTUSI, apari la biroul de credit ca avand datorie, nu mai poti sa iei nici un imprumut, DE NICAIERI, NICIODATA, nu mai poti avea cont la respectiva banca, samd

stiu pe cineva cu o datorie prapadita de 1100 lei, care vroia sa ia un laptop fetei ei care pleca la facultate, de vreo 8000 lei, in rate, si nu a reusit, nimeni nu a vrut sa o imprumute dupa ce au verificat-o la biroul de credit

deci, te sfatuiesc serios sa platesti, pentru asa o suma pur si simplu NU MERITA

| anonimuIl a răspuns:

Mașina ta va fi vândută cu o sumă puțin mai mare decât e datoria.