| Emilia_Iliescu_1960 a întrebat:

Bună ziua,
Am finalizat cadastrul si intabulare.Ce trebuie să facem in continuare pentru a intra in posesia certificatelor de moştenitori? Suntem cinci frați si totul a decurs normal până acum.Fiecare e moştenitor pe o cincime,dar nu ne înțelegem in legătură cu ordin ea loturilor. Menționez că este vorba de un teren. Unul dintre frați a găsit cumpărător, dar nu s-a stabilit de comun acord ce parcelă îi aparține.Pentru finalizare trebuie să ne întoarcem la notar,sau poate să vândă o cincime pe care o vrea el, dar fără acordul nostru?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu aveti certificatele de mostenitor inseamna ca nu s-a facut procedura succesoarala. Va trebui sa o faceti si sa faceti si partajul, pentru a stabili cu exactitate ce lot revine fiecaruia. Abia apoi fiecare poate vinde lotul sau, identificat in teren.

| Lioana a răspuns:

In cartea funciara cine apare ca proprietar?
Daca n-ati facut încă succesiunea si nu ati primit certificat de mostenitor trebuie sa o faceti. La notar bineînțeles.
In certificatul de mostenitor se poate stabili ce imobil revine la fiecare ( daca sunt mai multe) sau sa scrie ca aveti fiecare cota de 1/5 din toate. E preferabila prima varianta pentru ca asa nu mai trebuie sa faceti act de partaj ulterior.