| Trisssssssss a întrebat:

Pot in calitate de mostenitor sa semnez in fata unui notar ca o conducta de gaze, poate sa treca pe parcela mea, mentionez ca mai sunt 4 mostenitori, dar sunt plecati in strainate. As avea probleme penale? Nu cu fratii mei, cu lgea?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca dupa mostenire s-a facut partajul si parcela este numai in proprietatea ta atunci iti poti da acordul privind conducta, n-o sa ai nici o problema, nici cu fratii si nici cu legea.

| Trisssssssss explică (pentru Ioandelasal):

Nu, nu s-a facut succesiune. Nu am act de proprietar

| Trisssssssss explică (pentru Trisssssssss):

Se poate considera ca se savarseste o ilegalitate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Trisssssssss):

Atunci in ce calitate vrei sa semnezi? In mod legal semnatura o poate da numai proprietarul, altfel actul nu este valabil si ar putea fi contestat de ceilalti mostenitori.

| raluk27 a răspuns:

Pai daca nu s-a dezbatut succesiunea si nu ai un certificat de mostenitor, adica un act de proprietate, cum iti dovedesti calitatea de mostenitor?
Nu e vorba ca savarsesti o ilegalitate sau infractiune, doar ca declaratia ta ca esti de acord ca acea conducta sa traverseze terenul este fix egala cu zero. Atat timp cat nu esti unicul proprietar, nicio institutie nu iti va lua acordul in considerare.