| ⇒ƒℓy◕ Øη◕ RαiηცỜω☻ a întrebat:

Am nevoie de o lămurire in următoarea situația:
Bunicul meu avea un apartament pe care voia sa îl treacă pe numele meu, din păcate el a murit, as vrea sa știu cum se procedează in situația aceasta?
Bănuiesc ca poate face asta și bunica, dacă nu mai este el, as vrea sa știu care sunt pașii de urmat și cât ar costa toată treaba.
Mulțumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui ca bunica sau alt mostenitor (tatal sau mama ta, dupa caz) va trebui sa solicite deschiderea procedurii succesorale.
Mostenitori sunt bunica ta (ca sotie supravietuitoare) si copiii bunicilor. Daca nu exista copii, fiindca au decedat, vin la mostenire nepotii, asa ca vei mosteni si tu ce ar fi mostenit tatal/mama ta, altfel nu mostenesti nimic. Si ca sa obtii proprietatea apartamentului va trebui ca toti mostenitorii sa fie de acord sa ti-l doneze.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa moartea bunicului, se face procedura succesorala.
Mostenitori sunt: bunica ta si copii lor.
Din pacate, bunica nu mosteneste totul, doar o parte din casa si cealalta parte se imparte copiilor lor.

| Donsavas a răspuns:

Da,soția lui este acum proprietara si doar ea hotărăște ce face cu proprietatea în timpul vieții.

| mudokins78 a răspuns:

Mergi la un notar si te va lamuri exact despre situatie si ce iti trebuie!
succes!