| AndreeaBianca15 a întrebat:

Bună TPU! Bunicii mei mi-au dat un apartament (cu acte) și sunt proprietară de mulți ani însă recent bunica a murit iar bunicul mă amenință că mă dă afară. Poate face asta dacă mi-au dat deja actele și sunt proprietară? Poate face asta dacă e trecut de 77 de ani iar bunica e decedată? Eu am investit foarte mulți bani în acest apartament și dintr-o dată mă amenință că mi-l ia. Ajutați-mă cu un răspuns dacă aveți o vagă idee despre asta. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Faptul ca lui I SE PARE ca te poate da afara, nu inseamna ca legal si poate...
chiar, cat timp tu ai acte, TU poti sa il dai afara pe el, nu invers
iar daca ai si investit in apartament, chiar daca reuseste cumva sa invalideze actele, si tot nu te poate da afara pana nu iti plateste ce ai investit, indiferent daca "acum" spune ca nu a fost de acord cu investitia, pentru ca nici nu a luat masuri de oprire a investitiei atunci cand s-a facut, deci, implicit e de acord cu ea

sincer, ca s-a senilizat, ca a murit bunica, sau efectiv doar ca i s-a pus lui pata, nu inseamna ca tu trebuie sa suporti imbecilitatile unui om care nu intelege deloc situatia, si, tot sincer, i-as spune in fata: poarta-te frumos SAU TE DAU AFARA!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce act a fost incheiat intre tine si bunici (contract de vanzare-cumparare, de donatie, de intretinere, etc).
In orice caz daca a fost un act legal, incheiat la un notar public si tu ai respectat obligatiile din contract atunci bunicul nu te poate evacua din apartament.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești propietară, nu are cum să te dea afară.

| relian a răspuns:

Ai primit aptm ala de la bunici cu acte sau cum? Daca ai acte,daca nu este un act de ala cu clauze,atunci il dai tu pe el afara laughing
Dar daca actu are clauza,ca o sa intri in posesie dupa moartea lui, te poate arunca afara el pe tine laughing poate sa zica ca nu ai grija de el si mai stiu eu ce si la revedere strica actu.
Deci trebuie sa stii exact ce fel de act ai,
Ca sa fii lamurita de cineva in drept, du-te cu actu cel ai la un notar, nu te costa nimic, si spui povestea, ala o sa te lamureasca.Deci nu te costa nimic o consultatie la notar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce se menționează în act.

| mihaela000ela a răspuns:

Aveti un contract de vanzare cumparare? o donatie? etc... banuiesc ca e un contract de vanzare -cumparare, daca spuneti ca sunteti proprietara de multi ani..trebuie sa vedeti daca exista vreo clauza -de habitatie, de intretinere sau uzufructul convenţional (care se constituie prin acte juridice între vii (cu tilu oneros sau cu titlu gratuit) sau se poate constitui prin acte juridice mortis causa (testament).)